Thermaco Big Dipper MLEK-RET-28 51000 Series Upgrade Kit for 28" Big Dipper Unit - 115V
Item number  518mlekret28MFR number  MLEK-RET-28
Usually Ships in 3-5 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Helps reduce foul odors caused by grease in your kitchen
  • Easy to install with no professional installation required
  • Stainless steel construction
  • Fits Big Dipper 8000, 21000, 14000, and 40000 IS units 28” in length
Shipping Restrictions
  • This item cannot ship to AK or HI
  • Not eligible for expedited shipping
UPC Code:400015642477
Thermaco MLEK-RET-28 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
15 lb.
Voltage
115 Volts
Color
Silver
Features
Made in America
Material
Stainless Steel
Plug Type
NEMA 5-15P
Type
Lid Assembly
Thermaco MLEK-RET-28 Details
With a stainless steel lid, this kit offers a durable design. The lid is also fully removable with magnetic lid tensioners and features quick release clamps. This kit is easy to clean with its polymer wiper blade unit and a separate gasketed removable grease and oils collection container with a carry handle and pouring spout. This kit fits Big Dipper 8000, 21000, 14000, and 40000 IS units 28" in length and units sized 75 GPM or smaller. This unit requires a 115V connection for operation, and the electric motor equipped with overload protection.