Southbend S60DD-2RR S-Series 60" Liquid Propane 6-Burner Range with 24" Raised Griddle / Broiler and 2 Standard Ovens - 247,500 BTU
Item number  996s60d2rrlpMFR number  S60DD-2RR - LP
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Includes 6 non-clogging burners with removable cast iron grates
  • 2 standard ovens each come with 2-position rack guides and 1 removable rack
  • 24" raised griddle includes a broiler underneath with a pull-out rack
  • Easy to operate with metal control knobs
  • Adjustable legs ensure safe, stable use on any floor
UPC Code:400017698731
Works With
Southbend S60DD-2RR - LP Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
860 lb.
Width
60 3/4 Inches
Depth
34 Inches
Height
59 1/2 Inches
Griddle Width
24 Inches
Interior Width
26 Inches
Nominal Width
60 Inches
Interior Depth
Interior Height
14 Inches
Burner BTU
24,000 BTU
Control Type
Manual
Features
Broiler Made in America NSF Certified
Gas Connection Size
3/4 Inches
Griddle BTU
33,500 BTU
Installation Type
Freestanding
Number of Burners
6 Burners
Number of Ovens
2 Ovens
Number of Racks
2 Racks
Oven BTU
Power Type
Liquid Propane
Range Base Style
Standard Oven
Temperature Range
175 - 550 Degrees F
Top Configuration
Open Burners with Right Griddle
Total BTU
Type
Gas Ranges
Southbend S60DD-2RR - LP Details
Enhance the efficiency of your kitchen with this Southbend S-series range! Combining a range, a griddle / broiler, and 2 standard ovens, this unit provides ultimate functionality in one piece of cooking equipment. This range features a 60 3/4" wide open top with 6 burners that each deliver 24,000 BTU of heating power. These burners are non-clogging and have one-piece, removable cast iron grates. Below the range sits the ovens, which each boast a temperature range of 175 to 550 degrees Fahrenheit and delivers 35,000 BTU for maximum efficiency. This model also includes a 24" raised, smooth griddle on the right side with (2) 12,000 BTU burners and (1) 9,500 BTU burner. This 1/2" thick, polished griddle has raised sides and includes a broiler underneath with a pull-out rack.
This unit features a durable stainless steel front and sides. It operates using metal control knobs with a red stripe, making it quick and easy to identify and adjust the heat level. Its 4" stainless steel front rail has closed, welded end caps to protect the user from steam, hot splatters, and flames when adjusting the temperature. Its removable, one-piece crumb drawer underneath the burners provides easy cleaning. This model also includes a 22 1/2" high stainless steel flue riser with a shelf to help vent excess heat and gases while providing extra storage space.
The included oven has a snap-action thermostat to control and maintain the desired temperature. It is insulated on all 4 sides and the top with heavy, self-supporting block type rock wool to reduce heat transfer. It also has a baffle assembly to ensure even, consistent cooking. It features a heavy-duty, U-shaped burner and a 26" x 26 1/2" cavity with all enameled parts. The cavity contains 2-position rack guides with 1 removable rack for a custom configuration. Its quadrant spring doors have an ergonomic chrome handle and make it easy to open or close the door, even when the oven is hot.
This versatile range stands on (4) 6" adjustable stainless steel legs for safe, stable use on any floor. It has a flame failure safety device on the oven and a factory-installed pressure regulator for safe operation. A hinged lower valve panel provides easy access to the gas valve. This unit requires a liquid propane gas connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 60 3/4"
Depth: 34"
Height: 59 1/2"
Interior Dimensions:
Width: 26"
Depth: 26 1/2"
Height: 14"