Southbend S60DD-2GR S-Series 60" Natural Gas 6-Burner Range with 24" Griddle and 2 Standard Ovens - 286,000 BTU
Item number  996s60dd2grnMFR number  S60DD-2GR - NG
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • Includes 6 non-clogging burners with removable cast iron grates
  • 2 standard ovens each come with 2-position rack guides and 1 removable rack
  • Features a 24" polished griddle with (3) 16,000 BTU burners
  • Easy to operate with metal control knobs
  • Adjustable legs ensure safe, stable use on any floor
UPC Code:s60dd-2gr-7n
Works With
Southbend S60DD-2GR - NG Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
818 lb.
Width
60 3/4 Inches
Depth
34 Inches
Height
59 1/2 Inches
Griddle Width
24 Inches
Interior Width
26 Inches
Nominal Width
60 Inches
Interior Depth
Interior Height
14 Inches
Burner BTU
28,000 BTU
Control Type
Manual
Features
Made in America NSF Certified
Gas Connection Size
3/4 Inches
Griddle BTU
48,000 BTU
Installation Type
Freestanding
Number of Burners
6 Burners
Number of Ovens
2 Ovens
Number of Racks
2 Racks
Oven BTU
Power Type
Natural Gas
Range Base Style
Standard Oven
Temperature Range
175 - 550 Degrees F
Top Configuration
Open Burners with Right Griddle
Total BTU
Type
Gas Ranges
Southbend S60DD-2GR - NG Details
Enhance the efficiency of your kitchen with this Southbend S-series range! Combining a range, a griddle, and 2 standard ovens, this unit provides ultimate functionality in one piece of cooking equipment. This range features a 60 3/4" wide open top with 6 burners that each deliver 28,000 BTU of heating power. These burners are non-clogging and have one-piece, removable cast iron grates. Below the range sits the ovens, which each boast a temperature range of 175 to 550 degrees Fahrenheit and delivers 35,000 BTU for maximum efficiency. This model also includes a 24" griddle on the right side with (3) 16,000 BTU burners. This smooth, polished griddle has raised sides and is 1/2" thick.
This unit features a durable stainless steel front and sides. It operates using metal control knobs with a red stripe, making it quick and easy to identify and adjust the heat level. Its 4" stainless steel front rail has closed, welded end caps to protect the user from steam, hot splatters, and flames when adjusting the temperature. Its 2 removable, one-piece crumb drawers underneath the burners provide easy cleaning. This model also includes a 22 1/2" high stainless steel flue riser with a shelf to help vent excess heat and gases while providing extra storage space.
The included oven has a snap-action thermostat to control and maintain the desired temperature. It is insulated on all 4 sides and the top with heavy, self-supporting block type rock wool to reduce heat transfer. It also has a baffle assembly to ensure even, consistent cooking. It features a heavy-duty, U-shaped burner and a 26" x 26 1/2" cavity with all enameled parts. The cavity contains 2-position rack guides with 1 removable rack for a custom configuration. Its quadrant spring doors have an ergonomic chrome handle and make it easy to open or close the door, even when the oven is hot.
This versatile range stands on (4) 6" adjustable stainless steel legs for safe, stable use on any floor. It has a flame failure safety device on the oven and a factory-installed pressure regulator for safe operation. A hinged lower valve panel provides easy access to the gas valve. This unit requires a natural gas connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 60 3/4"
Depth: 34"
Height: 59 1/2"
Interior Dimensions:
Width: 26"
Depth: 26 1/2"
Height: 14"