ServIt SWI-60CPMT 60" High Wattage Strip Warmer with Adjustable Infinite Controls, Cord, and 10-16" Adjustable Legs - 120V, 1550W
Item number Item #: 423swi60cpmt
This Product is no longer available
Browse our full selection
ServIt 18" Strip Warmer with Single Adjustable Infinite Control and Cord - 120V, 350W
ServIt 36" Strip Warmer with Single Adjustable Infinite Control and Cord - 120V, 850W
ServIt 24" Lighted Strip Warmer with Single Toggle Control and Cord - 120V, 580W
ServIt 48" Strip Warmer with Single Adjustable Infinite Control and Cord - 120V, 1,200W
ServIt 54" Strip Warmer with Single Toggle Control - 120V, 1,425W
This product is no longer available. We've left this page up for reference only.
Product Overview
- Convenient "T" leg design is adjustable between 10-16"; a great solution for caterers on the go
- Durable metal sheathed calrod element provides 1550W of power to achieve perfect serving temperature
- Strong corrosion resistant stainless steel construction; can withstand the wear of constant use
- Intelligent aluminum reflector precisely directs heat to food so other surfaces stay cool and safe
UPC Code:400014336353
Keep your prepared foods hot and ready to serve with the ServIt SWI-60CPMT 60" strip warmer with infinite controls!
CE Marking
This product complies with the standards imposed by Conformance European (CE).
5-15P
This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
ETL, US
Precise Heat
Durable Housing
Easy to Clean
Infinite Controls
Easy Installation
Other Accessories
Adjustable Legs
The included adjustable stainless steel t-legs provide you with the same hot holding capacity as a permanent mount strip warmer. The legs are adjustable between 10"-16" to accommodate any of your dishes, providing gentle heat that warms but does not dry out your food. They utilize the holes that are already available on your strip warmer, so no retrofit is necessary. The attached rubber feet help reduce movement and improve stability in the warmer, virtually eliminating accidental slips or tip-overs.
- Width:
- 60 Inches
- Depth:
- 6 1/8 Inches
- Minimum Height:
- 10 Inches
- Maximum Height:
- 16 Inches
Need Parts & Accessories?
Shop replacement parts and accessories for this item today!
Find Parts for this ItemResources and Downloads
Specsheet
Opens in new tab
Manual
Opens in new tab
Warranty
Capacity Guide
Thermal Sell Sheet
Specs
- Quantity
- 1/Each
- Shipping Weight
- 23.62 lb.
- Width
- 60 Inches
- Depth
- 6 1/8 Inches
- Height
- 10 - 16 Inches
- Leg Depth
- 12.2 Inches
- Maximum Height
- 16 Inches
- Minimum Height
- 10 Inches
- Amps
- 12.92 Amps
- Hertz
- 60 Hz