Continental Refrigerator RA60N-18M-D 60" 2 Drawer 1 Door 1 Half Door Mighty Top Refrigerated Sandwich Prep Table - 19 cu. ft.
Item number  270ra60n18mdMFR number  RA60N18M-D
or enter your email to be instantly sent the price!
Get Price by Email
Start a Live Chat with a Customer Service rep to receive the price!
Mon-Thu 8AM-8PM EST · Fri 8AM-6PM EST · Sat 9AM-4PM EST
Accessories & Options
Usually Ships in 3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 60" long with 10" cutting board; extra countertop space
  • Stainless steel and aluminum construction; non-recessed to mount flush
  • Top drawer holds (1) 12" x 20" pan and (3) 1/6 size pans; bottom drawer holds (2) 12" x 20" pans
  • Holds (18) 1/6 size food pans; mighty top design
  • 1/3 hp compressor with eco-friendly R-290 refrigerant; 115V
UPC Code:400014270299
Continental Refrigerator RA60N18M-D Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
420 lb.
Width
60 Inches
Depth
37 Inches
Height
42 Inches
Interior Width
17 Inches
Nominal Width
60 Inches
Cutting Board Depth
6 Inches
Interior Depth
30 Inches
Interior Height
12 1/2 Inches
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
1/6 Size Pan Capacity
18 Pans
Access Type
Doors
Capacity
19 cu. ft.
Casters
With Casters
Color
Silver
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Construction
Stainless Steel and Aluminum
Display Case Type
Refrigerated
Features
Made in America NSF Certified
Horsepower
1/3 hp
Number of Drawers
2 Drawers
Number of Shelves
2 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Refrigeration Type
Air Cooled
Style
Counter Height
Top Type
Mega Top Workstation Refrigerators
Type
Prep Refrigeration
Continental Refrigerator RA60N18M-D Details
Craft your signature sandwiches or salads with the Continental Refrigerator RA60N-18M-D 60" mighty top extra deep sandwich / salad prep refrigerator! This refrigerator has enough top space to hold up to (18) 1/6 size food pans at a time, giving you the versatility you need to offer guests a variety of different ingredient choices.
The 10" cutting board makes it easy to assemble food products quickly in one area, and thanks to its bottom storage section, you can keep extra ingredients nearby for refill at a moment's notice. This unit features two stainless steel drawers. The top drawer can hold up to one 12" x 20" pan and three 1/6 size pans up to 6" deep. The bottom drawer can hold up to two 12" x 20" pans up to 6" deep. It also has a single door section with two shelves on the left side and a smaller refrigerated section above the condensing unit, both accessible via a self-closing doors.
The front and top of the unit are made of heavy-duty stainless steel, while the end panels, rear, and interior are made of aluminum for long-lasting durability. For excellent temperature retention, the whole unit is insulated with 2" of CFC-free polyurethane, and thanks to its 5" casters, this prep table moves with ease when it comes time to clean your kitchen. This unit requires a 115V electrical connection. This unit includes an electronic controller with digital display and hi-low alarm.
Overall Dimensions:
Width: 60"
Depth: 37"
Height: 42"
Capacity: 19 cu. ft.
Interior Dimensions (Over Condenser):
Width: 17"
Depth: 30"
Height: 12 1/2"
Attention CA Residents:
  • NSF Certified
    NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • ETL Listed
    ETL Listed
    This product has been certified by ETL, a division of the Intertek Group.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
How do I know if this unit will fit under or match the height of my ADA-height counter?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.