Perlick FR36RT-BS-STK 36" Black Glass Froster
Item number  613fr36rfbsstkMFR number  FR36RT-BS-STK
Contact us or for pricing
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • 8.6 cu. ft. interior holds up to 215 plates or 142 glasses
  • Dent-resistant sliding doors with frame heaters and reinforced mullions to prevent bending
  • Thermostat adjusts from -10 to 10 degrees Fahrenheit; 6-hour manual defrost system
  • Stainless steel interior and exterior top with black vinyl-coated front and sides
  • Uses R-290 refrigerant; 120V, 1/4 hp
UPC Code:fr36rt-bs-stk
Works With
Perlick FR36RT-BS-STK Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
224 lb.
Width
36 Inches
Depth
24 Inches
Height
34 1/8 Inches
Interior Width
32 Inches
Interior Depth
22 Inches
Interior Height
27 7/16 Inches
Amps
3.8 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
120 Volts
Access Type
Doors
Capacity
142 Glasses 215 Plates 8.6 cu. ft.
Casters
Without Casters
Compressor Location
Side Mounted
Door Style
Sliding
Door Type
Solid
Exterior Finish
Black
Features
NSF Certified
Horsepower
1/4 hp
Installation Type
Freestanding
Number of Doors
1 Door
Plug Type
NEMA 5-15P
Power Type
Electric
Refrigerant Type
R-290
Temperature Range
-10 - 10 Degrees F
Perlick FR36RT-BS-STK Details
The Perlick glass froster adds compact convenience that's perfect for any bar, pub, hotel, or night club. Its 8.6 cu. ft. interior holds up to (215) 9 1/2" diameter, 1/2" thick plates or (142) 3" diameter glasses. This relies on the use of 2 optional shelves (sold separately). If using an optional third shelf (sold separately), the glass capacity increases to (172) 3" diameter glasses. Floor racks are standard.
With a stainless steel interior and exterior top and black vinyl-coated exterior, the froster is built for heavy-use commercial environments. It even features 2" foamed-in-place polyurethane insulation, which has an ozone depletion potential (ODP) and global warming potential (GWP) of 0; this insulation adds structural rigidity to the cabinet and helps retain cold air for energy efficiency. Two heavy-gauge doors slide open to provide interior access and quickly slide shut after use. They're dent-resistant and each outfitted with a reinforced mullion, which prevents bending and sagging. Plus, the door frames each include a heater so that the doors always slide easily.
A 1/4 hp refrigeration system circulates R-290 refrigerant to maintain temperatures between -10 and 10 degrees Fahrenheit. The thermostat is adjustable within this range and is factory-set at 0 degrees Fahrenheit. To prevent interior ice build-up, the unit is built with a 6-hour manual defrost system and a 4-hour automatic defrosting evaporator. The froster boasts an easy, plug-in installation and requires a 120V electrical connection for operation. No condensate plumbing is required.
Overall Dimensions:
Width: 36"
Depth: 24"
Height: 34 1/8"
Capacity: 8.6 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 32"
Depth: 22"