Perlick FR24RT-BS-STK 24" Black Glass Froster
Item number  613fr24rfbsstkMFR number  FR24RT-BS-STK
Contact us or for pricing
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • 4.2 cu. ft. interior holds up to 135 plates or 90 glasses
  • Front-breathing design doesn't require clearance for space-efficient installation
  • Thermostat adjusts from -10 to 10 degrees Fahrenheit; 6-hour manual defrost system
  • Stainless steel interior and exterior top with black vinyl-coated front and sides
  • Uses R-290 refrigerant; 120V, 1/4 hp
UPC Code:fr24rt-bs-stk
Other Products from this Line
Perlick FR24RT-BS-STK Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
215 lb.
Width
24 Inches
Depth
24 Inches
Height
34 1/8 Inches
Interior Width
22 Inches
Interior Depth
22 Inches
Interior Height
18 13/16 Inches
Amps
3.8 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
120 Volts
Access Type
Doors
Capacity
135 Plates 4.2 cu. ft. 90 Glasses
Casters
Without Casters
Compressor Location
Bottom Mounted
Door Style
Sliding
Door Type
Solid
Exterior Finish
Black
Features
NSF Certified
Horsepower
1/4 hp
Installation Type
Freestanding
Number of Doors
1 Door
Plug Type
NEMA 5-15P
Power Type
Electric
Refrigerant Type
R-290
Temperature Range
-10 - 10 Degrees F
Perlick FR24RT-BS-STK Details
The Perlick glass froster adds compact convenience that's perfect for any bar, pub, hotel, or night club. Because it's front-breathing, it can easily slide into a narrow space without side or back clearance; there, it frosts bar glasses and plates in bulk to help create impressive presentations. Plus, its 4.2 cu. ft. interior holds up to (135) 9 1/2" diameter, 1/2" thick plates or (90) 3" diameter glasses. This relies on the use of 2 optional shelves (sold separately). Floor racks are standard.
With a stainless steel interior and exterior top and a black vinyl-coated exterior, the froster is built for heavy-use commercial environments. It even features 2" foamed-in-place polyurethane insulation, which has an ozone depletion potential (ODP) and global warming potential (GWP) of 0; this insulation adds structural rigidity to the cabinet and helps retain cold air for energy efficiency. A single heavy-gauge door slides open to provide interior access and quickly slides shut after use. It's dent-resistant and outfitted with a reinforced mullion, which prevents bending and sagging. Plus, the door frame includes a heater so that the door always slides easily.
A 1/4 hp refrigeration system circulates R-290 refrigerant to maintain temperatures between -10 and 10 degrees Fahrenheit. The thermostat is adjustable within this range and is factory-set at 0 degrees Fahrenheit. To prevent interior ice build-up, the unit is built with a 6-hour manual defrost system and a 4-hour automatic defrosting evaporator. The froster boasts an easy, plug-in installation and requires a 120V electrical connection for operation. No condensate plumbing is required.
Overall Dimensions:
Width: 24"
Depth: 24"
Height: 34 1/8"
Capacity: 4.2 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 22"
Depth: 22"