Perlick FR60RT-BS-STK 60" Black Glass Froster
Item number  613fr60stktrMFR number  FR60RT-BS-STK
Contact us or for pricing
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • 15.53 cu. ft. interior holds up to 400 plates or 286 glasses
  • Dent-resistant sliding doors with frame heaters and reinforced mullions to prevent bending
  • Thermostat adjusts from -10 to 10 degrees Fahrenheit; 6-hour manual defrost system
  • Stainless steel interior and exterior top with black vinyl-coated front and sides
  • Uses R-134a refrigerant; 115V, 1/3 hp
UPC Code:fr60rt-bs-stk
Other Products from this Line
Perlick FR60RT-BS-STK Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
350 lb.
Width
60 Inches
Depth
24 Inches
Height
34 1/4 Inches
Interior Width
56 Inches
Interior Depth
22 Inches
Interior Height
27 7/16 Inches
Amps
7.1 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors
Capacity
15.53 cu. ft. 400 Plates
Compressor Location
Bottom Mounted
Door Style
Sliding
Door Type
Solid
Exterior Finish
Black
Features
NSF Certified
Horsepower
1/3 hp
Installation Type
Freestanding
Number of Doors
2 Doors
Plug Type
NEMA 5-15P
Power Type
Electric
Refrigerant Type
R-290
Temperature Range
-10 - 10 Degrees F
Perlick FR60RT-BS-STK Details
The Perlick FR60RT-BS-STK 60" black glass froster adds compact convenience that's perfect for any bar, pub, hotel, or night club. Its 15.53 cu. ft. interior holds up to (400) 9 1/2" diameter, 1/2" thick plates or (286) 3" diameter glasses. This relies on the use of 2 optional shelves (sold separately). If using 3 optional shelving (sold separately), the glass capacity increases to (363) 3" diameter glasses. Floor racks are standard.
With a stainless steel interior and exterior top and black vinyl-coated exterior, the froster is built for heavy-use commercial environments. It even features 2" foamed-in-place polyurethane insulation, which has an ozone depletion potential (ODP) and global warming potential (GWP) of 0; this insulation adds structural rigidity to the cabinet and helps retain cold air for energy efficiency. Two heavy-gauge doors slide open to provide interior access and quickly slide shut after use. They're dent-resistant and each outfitted with a reinforced mullion, which prevents bending and sagging. Plus, the door frames each include a heater so that the doors always slide easily.
A 1/3 hp refrigeration system circulates R-134a refrigerant to maintain temperatures between -10 and 10 degrees Fahrenheit. The thermostat is adjustable within this range and is factory-set at 0 degrees Fahrenheit. To prevent interior ice build-up, the unit is built with a 6-hour manual defrost system and a 4-hour automatically defrosting evaporator. The froster boasts an easy, plug-in installation and requires a 115V electrical connection for operation. The condensing unit is found on the bottom left side. No condensate plumbing is required.
Overall Dimensions:
Width: 60"
Depth: 24"
Height: 34 1/4"
Capacity: 15.53 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 56"
Depth: 22"