Perlick FR36RT-BS-STK 36" Black Glass Froster
Item number 613fr36rfbsstkMFR number FR36RT-BS-STK
Works With
- Apply, opens link in this tab
(13,299 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
- 8.6 cu. ft. interior holds up to 215 plates or 142 glasses
- Dent-resistant sliding doors with frame heaters and reinforced mullions to prevent bending
- Thermostat adjusts from -10 to 10 degrees Fahrenheit; 6-hour manual defrost system
- Stainless steel interior and exterior top with black vinyl-coated front and sides
- Uses R-290 refrigerant; 120V, 1/4 hp
UPC Code:fr36rt-bs-stk
- Quantity
- 1/Each
- Shipping Weight
- 224 lb.
- Width
- 36 Inches
- Depth
- 24 Inches
- Height
- 34 1/8 Inches
- Interior Width
- 32 Inches
- Interior Depth
- 22 Inches
- Interior Height
- 27 7/16 Inches
- Amps
- 3.8 Amps
- Hertz
- 60 Hz
- Phase
- 1 Phase
- Voltage
- 120 Volts
- Access Type
- Doors
- Capacity
- 142 Glasses 215 Plates 8.6 cu. ft.
- Casters
- Without Casters
- Compressor Location
- Side Mounted
- Door Style
- Sliding
- Door Type
- Solid
- Exterior Finish
- Black
- Features
- NSF Certified
- Horsepower
- 1/4 hp
- Installation Type
- Freestanding
- Number of Doors
- 1 Door
- Plug Type
- NEMA 5-15P
- Power Type
- Electric
- Refrigerant Type
- R-290
- Temperature Range
- -10 - 10 Degrees F
Perlick FR36RT-BS-STK Details
The Perlick glass froster adds compact convenience that's perfect for any bar, pub, hotel, or night club. Its 8.6 cu. ft. interior holds up to (215) 9 1/2" diameter, 1/2" thick plates or (142) 3" diameter glasses. This relies on the use of 2 optional shelves (sold separately). If using an optional third shelf (sold separately), the glass capacity increases to (172) 3" diameter glasses. Floor racks are standard.
With a stainless steel interior and exterior top and black vinyl-coated exterior, the froster is built for heavy-use commercial environments. It even features 2" foamed-in-place polyurethane insulation, which has an ozone depletion potential (ODP) and global warming potential (GWP) of 0; this insulation adds structural rigidity to the cabinet and helps retain cold air for energy efficiency. Two heavy-gauge doors slide open to provide interior access and quickly slide shut after use. They're dent-resistant and each outfitted with a reinforced mullion, which prevents bending and sagging. Plus, the door frames each include a heater so that the doors always slide easily.
A 1/4 hp refrigeration system circulates R-290 refrigerant to maintain temperatures between -10 and 10 degrees Fahrenheit. The thermostat is adjustable within this range and is factory-set at 0 degrees Fahrenheit. To prevent interior ice build-up, the unit is built with a 6-hour manual defrost system and a 4-hour automatic defrosting evaporator. The froster boasts an easy, plug-in installation and requires a 120V electrical connection for operation. No condensate plumbing is required.
Overall Dimensions:
Width: 36"
Depth: 24"
Height: 34 1/8"
Capacity: 8.6 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 32"
Depth: 22"