Item number  171t281108dzMFR number  T281108DZ
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • 200 thread count; 60/40 cotton-polyester blend
  • Cotton-rich percale weave for comfort and durability
  • Pill-resistant, shrink-resistant, and wrinkle-resistant for easy care
  • Color-coded stitching for size recognition
  • Polyester content holds up with frequent washing
UPC Code:400011355708
Works With
Oxford Super Blend T281108DZ Specs
Quantity
12/Case
Shipping Weight
20 lb.
Length
108 Inches
Width
81 Inches
Color
White
Features
Machine Washable
Material
Cotton / Poly Blend
Pattern
Solid
Size
Full
Thread Count
200 Thread Count
Type
Flat Sheets
Oxford Super Blend T281108DZ Details
This sheet features a 2" top hem and a 1" bottom hem.
Overall Dimensions:
Width: 81"
Length: 108"
Attention CA Residents:
  • Machine Washable
    This item may be laundered in a washing machine.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
How should I care for this item?
For best results, it is recommended to launder in warm water and tumble dry on low to medium heat.
Customer Reviews
Customer Photos & Videos
4.7
Rated 4.7 out of 5 stars
6 Customer Reviews
Customers Say
  • sheets
  • size
  • quality
  • colored
  • count
  • durable
  • love
  • more
  • need
  • nicely
This AI-generated summary was created from real customer reviews
Showing 6 of 6 reviews
Review by
Gary P.
Posted on 08/05/2020
Verified Purchase
Rated 5 out of 5 stars
Twin
Review by
Daellion G.
Posted on 09/14/2017
Rated 5 out of 5 stars
Twin XL
Yvonne G.
Twin
Jennett R. from J4jcline
Rated 4 out of 5 stars
King
I previously purchased Webstaurant’s 300 count twin size sheets, so I knew I would love these. They have more than enough length to them and the feel is strong, yet soft and smooth. I love that they are tagged with what size they are so I can tell in the closet which set I need to grab. When using white linens, having 12 in a package is so handy to have back up. These 200 count sheets are sturdy and durable, but if you can splurge for the 300 - they're worth it.