Item number  171t1866104MFR number  T1866104
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • 180 thread count; 55/45 cotton / polyester blend
  • Fabric is mercerized for an extra silky smooth feel and shiny appearance
  • Pill-resistant, shrink-resistant, and wrinkle-resistant for easy care
  • Color-coded stitching for quick and easy size recognition
  • Cotton / polyester blend holds up with frequent washing
UPC Code:7654381005920
Works With
Oxford Super Blend T1866104 Specs
Quantity
24/Pack
Shipping Weight
6.42 lb.
Length
104 Inches
Width
66 Inches
Color
White
Fabric Weight
120 GSM
Features
Machine Washable Mercerized
Material
Cotton / Poly Blend
Pattern
Solid
Size
Twin
Thread Count
180 Thread Count
Type
Flat Sheets
Usage
Hotel
Oxford Super Blend T1866104 Details
With Superblend sheets you can provide long-lasting, silky-smooth comfortable sheets with a clean, crisp look. Plus, the strong cotton-polyester fabric will stand up to frequent washing, while maintaining a soft touch. This flat sheet features a 2" top hem and 1" bottom hem, providing the perfect coverage for a standard size twin mattress.
Overall Dimensions:
Width: 66"
Length: 104"