Item number  171t30096125MFR number  T300-96125
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • Crafted to be a perfect addition to hotels and resorts
  • Color-coded stitching for size recognition
  • 100% combed cotton with 300 thread count is comfortable and wrinkle resistant for easy care
  • Classic white creates a crisp, clean look
  • Sateen weave creates exceptional softness for a superior sleeping experience
UPC Code:400015789646
Works With
Oxford Super Blend T300-96125 Specs
Quantity
12/Case
Shipping Weight
28.2 lb.
Length
125 Inches
Width
96 Inches
Color
White
Features
Machine Washable
Material
Cotton
Pattern
Solid
Size
Queen
Thread Count
300 Thread Count
Type
Flat Sheets
Oxford Super Blend T300-96125 Details
Bring comfort to your establishment with the Oxford Super 96" x 125" queen size 100% cotton flat sheet - 300 thread count. Designed for hotels and resorts, this flat sheet gives your guests the ultimate home away from home experience while ensuring easy maintenance for your oasis! The 300 thread count product is made from 100% combed cotton that is soft on the skin but easy to maintain. The single-pick construction of the cotton is distinctive and its durability adds long-term value to this sheet. This sheet is wrinkle resistant and mercerized for extra strength and durability. The mercerization process also makes the material feel silky smooth and look shiny for a high-quality experience. For your convenience, this bright white sheet is designed with a discreet green hem for fast size-identification too.
This flat sheet is ideal for adding a crisp, comfortable layer over your fitted sheet and under any comforter, duvet, or bed topper. Its clean white design, 3" top hem, and 1" bottom hem add a timeless and elegant look to your facility that guests are sure to appreciate. This comforting flat sheet will turn any room into a space of ease and relaxation. This sateen bed linen is extremely lightweight and is also perfect for cruise lines, spas, and health clubs. Make sure your guests experience a night to remember with this flat sheet!
Overall Dimensions:
Length: 125"
Width: 96"