Nemco 6301-72-SS 72" Heated Shelf Warmer with Stainless Steel Sides - 120V
Item number  591630172ssMFR number  6301-72-SS
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 1-3 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Maintain temperatures up to 220 degrees Fahrenheit
  • Commercial-grade stainless steel construction
  • Includes four 4" legs
  • 1000 watts
UPC Code:674651107953
Other Products from this Line
Nemco 6301-72-SS Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
50 lb.
Width
72 Inches
Depth
20 Inches
Height
6 1/4 Inches
Amps
8.3 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
120 Volts
Wattage
1,000 Watts
Color
Silver
Control Type
Thermostatic
Features
Made in America NSF Certified
Heating Source
Blanket-Type
Installation Type
Countertop
Material
Stainless Steel
Maximum Temperature
220 Degrees F
Plug Type
NEMA 5-15P
Power Type
Electric
Temperature Settings
Adjustable
Type
Warming Shelves
Nemco 6301-72-SS Details
The Nemco 6301-72-SS 72" heated shelf warmer is designed to keep all of your best dishes warm, from kitchen wait stations to pass through areas, and can even be attractively displayed in serving lines, buffets and other front of the house applications! This versatile unit allows you to heat food on plates, in takeout boxes or on a serving pan for maximum heat conduction.
This heated shelf warmer requires a 120V, 1000 watt electrical connection.
Overall Dimensions
Width: 72"
Depth: 20"