Nemco 6155-72-SL 72" Single Infrared Strip Warmer with 69007 Remote Control Box and Lights - 120V, 1,885W
Item number  591615572slaMFR number  6155-72-SL+69007
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Single design with shatterproof showcase lighting for enhanced visual appeal
  • Remote control box with on/off toggle switch and 1 pilot light
  • Holds hot foods at proper temperatures
  • Great for pass-through stations
  • Extruded aluminum housing for excellent resistance to damage
  • Tubular infrared heating element
  • 1885W
  • 120V
UPC Code:400011905668
Nemco 6155-72-SL+69007 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
20 lb.
Width
72 Inches
Depth
9 Inches
Height
2 3/4 Inches
Control Box Length
3 1/8 Inches
Control Box Width
6 Inches
Control Box Height
2 9/16 Inches
Amps
15.7 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
120 Volts
Wattage
1,885 Watts
Control Type
Remote Toggle
Features
Lighted Made in America NSF Certified
Heating Source
Metal Sheathed / Calrod
Infrared
With Infrared
Light
With Light
Material
Aluminum
Number of Heating Rods
1
Plug Type
Hardwire
Power Type
Electric
Style
Single
Type
Strip Warmers
Usage
Light Duty
Nemco 6155-72-SL+69007 Details
Keep french fries, rice, fried chicken, pizza, and more at optimal serving temperatures with this Nemco 6155-72-SL 72" infrared strip warmer! This strip warmer is controlled by the 69007 remote control box, which allows you to mount the unit at your pass-through station or buffet line and place the controls at a more convenient location. This not only gives your staff easier access to the controls during busy periods of the day, but it also ensures that customers don't accidentally adjust the settings as they move through the line. This box has 1 pilot light and an on/off toggle switch that controls the element.
This warmer features a 1885W tubular heating element and is designed to prevent the drying out or overcooking of your menu items. In addition, it boasts shatterproof incandescent lighting for enhanced visual display, so you can be sure that the food you serve not only tastes great, but looks great, too. Durable and lightweight, this unit is made of clear-anodized extruded aluminum, which makes it resistant to damage and exceptionally easy to clean. Plus, its aluminized steel reflectors ensure that the heat from the element is directed down toward the food instead of lost into the air.
Overall Dimensions:
Left to Right: 72"
Front to Back: 9"
Height: 2 3/4"
Remote Control Box Dimensions:
Length: 3 1/8"
Width: 6"