Nemco 6150-72-SL 72" Single Infrared Strip Warmer with On/Off Toggle Controls and Lights - 208V, 1,885W
Item number  591615072slbMFR number  6150-72-SL-208
  • Tubular infrared heating element
  • 1885W
  • 208V
UPC Code:400011904630
Nemco 6150-72-SL-208 Specs
Shipping Weight
20 lb.
Width
72 Inches
Amps
9.1 Amps
Hertz
60 Hz
Voltage
208 Volts
Wattage
1,885 Watts
Light Duty
Nemco 6150-72-SL-208 Details
Keep french fries, rice, fried chicken, pizza, and more at optimal serving temperatures with this Nemco 6150-72-SL 72" infrared strip warmer! This strip warmer features a single tubular heating element that offers 1885W of power and is controlled by a simple on/off toggle switch. Ideal for pass-through stations, this unit prevents the drying out or overcooking of your menu items. In addition, it boasts shatterproof incandescent lighting for enhanced visual display, so you can be sure that the food you serve not only tastes great, but looks great, too.
Overall Dimensions:
Left to Right: 72"
Front to Back: 9"