Nemco 6150-60-SL 60" Single Infrared Strip Warmer with On/Off Toggle Controls and Lights - 120V, 1560W
Item number  591615060slaMFR number  6150-60-SL
  • Tubular infrared heating element
  • 1560W
  • 120V
UPC Code:400011904579
Nemco 6150-60-SL Specs
Shipping Weight
17 lb.
Width
60 Inches
Amps
13 Amps
Hertz
60 Hz
Voltage
120 Volts
Wattage
1,560 Watts
Light Duty
Nemco 6150-60-SL Details
Keep french fries, rice, fried chicken, pizza, and more at optimal serving temperatures with this Nemco 6150-60-SL 60" infrared strip warmer! This strip warmer features a single tubular heating element that offers 1560W of power and is controlled by a simple on/off toggle switch. Ideal for pass-through stations, this unit prevents the drying out or overcooking of your menu items. In addition, it boasts shatterproof incandescent lighting for enhanced visual display, so you can be sure that the food you serve not only tastes great, but looks great, too.
Overall Dimensions:
Left to Right: 60"
Front to Back: 9"