Nemco 6150-36-DL 36" Dual Infrared Strip Warmer with On/Off Toggle Controls and Lights - 208V, 1,780W
Item number  591615036dlbMFR number  6150-36-DL-208
Product Overview
  • Dual design with shatterproof showcase lighting for enhanced visual appeal
  • Tubular infrared heating elements
  • 1780W
  • 208V
UPC Code:400011904715
Nemco 6150-36-DL-208 Specs
Shipping Weight
22 lb.
Width
36 Inches
Depth
15 3/4 Inches
Amps
8.6 Amps
Hertz
60 Hz
Voltage
208 Volts
Wattage
1,780 Watts
Number of Heating Rods
2
Style
Double
Light Duty
Nemco 6150-36-DL-208 Details
Keep french fries, rice, fried chicken, pizza, and more at optimal serving temperatures with this Nemco 6150-36-DL 36" dual infrared strip warmer! This strip warmer features tubular heating elements that offer 1780W of power and is controlled by a simple on/off toggle switch. Ideal for pass-through stations, this unit prevents the drying out or overcooking of your menu items. In addition, it boasts shatterproof incandescent lighting for enhanced visual display, so you can be sure that the food you serve not only tastes great, but looks great, too.
Overall Dimensions:
Left to Right: 36"