Nemco 6150-24-SL 24" Single Infrared Strip Warmer with On/Off Toggle Controls and Lights - 120V, 580W
Item number  591615024slaMFR number  6150-24-SL
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Single design with shatterproof showcase lighting for enhanced visual appeal
  • On/off toggle switch controls
  • Holds hot foods at proper temperatures
  • Great for pass-through stations
  • Extruded aluminum housing for excellent resistance to damage
  • Tubular infrared heating element
  • 580W
  • 120V
UPC Code:400011904487
Nemco 6150-24-SL Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
8 lb.
Width
24 Inches
Depth
9 Inches
Height
2 3/4 Inches
Amps
4.8 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
120 Volts
Wattage
580 Watts
Control Type
Attached Toggle
Features
Lighted Made in America NSF Certified
Heating Source
Metal Sheathed / Calrod
Infrared
With Infrared
Light
With Light
Material
Aluminum
Number of Heating Rods
1
Plug Type
Hardwire
Power Type
Electric
Style
Single
Type
Strip Warmers
Usage
Light Duty
Nemco 6150-24-SL Details
Keep french fries, rice, fried chicken, pizza, and more at optimal serving temperatures with this Nemco 6150-24-SL 24" infrared strip warmer! This strip warmer features a single tubular heating element that offers 580W of power and is controlled by a simple on/off toggle switch. Ideal for pass-through stations, this unit prevents the drying out or overcooking of your menu items. In addition, it boasts shatterproof incandescent lighting for enhanced visual display, so you can be sure that the food you serve not only tastes great, but looks great, too.
Overall Dimensions:
Left to Right: 24"
Front to Back: 9"