Metro PR36VX3-XDR MetroMax i Mobile Four Tier Bulk Tray Drying Rack with Drip Tray - 24" x 36" x 68"
Item number  461pr36v3xdrMFR number  PR36VX3-XDR
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Out of Stock
Special Order Shipping
An estimated delivery date will be provided after placing the order
Product Overview
  • Shelves hold a variety of important kitchen items
  • Coated with antimicrobial agent to inhibit the growth of mold, mildew, and bacteria
  • 4 corrosion resistant polymer horn casters for easy movement
  • Includes 1 shelf, 2 stainless steel drop-in racks, 1 cutting board, tray rack, and 1 drip tray
  • Promotes air flow to prevent wet nesting for safer drying
UPC Code:400013606013
Works With
Metro PR36VX3-XDR Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
98.8 lb.
Length
36 Inches
Width
24 Inches
Height
68 Inches
Capacity
200 lb.
Casters
With Casters
Color
Beige
Features
NSF Certified
Material
Stainless Steel
Number of Shelves
3 Shelves
Product Line
Metro MetroMax i
Style
Mobile Vented
Type
Drying Racks
Metro PR36VX3-XDR Details
Ensure safe drying and storage of sheet pans, cutting boards, dishes, and hotel pans in your commercial kitchen with the Metro PR36VX3-XDR MetroMax i mobile four tier bulk tray drying rack with drip tray! The shelves conveniently adjust in 1" increments, creating more or less space between each other to best suit the size of your trays, cutting boards, or sheet pans. This unit is made of strong, corrosion-proof polymer with stainless steel shelf corners so you don't need to worry about it rusting even when it comes into contact with humidity or chemicals in your dish room. It even boasts Microban® antibacterial coating to protect against mold, mildew, bacteria, fungus, and other harmful bacteria.
Overall Dimensions:
Length: 36"
Width: 24"
Height: 68"