Master-Bilt BEM-4-30SC-B 123" Black Glass Door Refrigerated Merchandiser
Item number  560bem430scbMFR number  BEM-4-30SC-B
This Product is no longer available
Browse our full selection
See more products
This product is no longer available. We've left this page up for reference only.
Product Overview
  • (20) 23" deep shelves each support up to 135 lb. of weight and include price tag molding
  • (4) 30" wide, self-closing glass doors and a front air screen help maintain internal temperatures
  • Fan motor is 65% more efficient to reduce heat; expansion valve included
  • Electronic controllers with defrost monitoring and visual and audible alarms
  • Uses R-448A refrigerant; 1/3 hp
UPC Code:400013709851
Master-Bilt BEM-4-30SC-B Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
1941 lb.
Width
122 7/8 Inches
Depth
37 3/8 Inches
Height
Width (1 End Panel)
Width (2 End Panels)
Height (with Refrigeration Unit)
Amps
14.66 Amps
Voltage
208 - 230 Volts
Access Type
Doors
Capacity
107.1 cu. ft.
Color
Black
Compressor Location
Top Mounted
Door Style
Swing
Door Type
Glass
Features
Endless Design LED Lighting Lighted Interior Made in America Self-Closing Doors
Hinge Location
Custom
Horsepower
1/3 hp
Installation Type
Freestanding
Interior Color
White
Number of Doors
4 Doors
Number of Shelves
20 Shelves
Plug Type
Hardwire
Refrigerant Type
R-448A
Sections
4 Sections
Type
Merchandising Refrigeration
Master-Bilt BEM-4-30SC-B Details
Designed to maximize product visibility, the Master-Bilt BEM-4-30SC-B 123" black glass door refrigerated merchandiser features (4) 30" wide glass doors that provide over 200 sq. in. of viewing area. Its tall doors and interior likewise showcase more product than a standard merchandiser, which allows customers to view more eye-catching inventory at a glance. Measuring 23" in depth, the 20 shelves are the deepest standard shelves available as well, making them capable of holding plenty of product. Bright LED lighting also helps illuminate the interior, while the shelves each feature price tag molding and a back product stop for convenience. These epoxy-coated shelves each hold up to 135 lb. of weight to ensure that even the heaviest cold foods are stored safely.
Great for large establishments, this refrigerator comes standard without ends to make it possible to set up a long, seamless wall of refrigerated merchandising space. Though large, the refrigerator is specially designed for a narrow footprint and shallow bumper, preventing it from jutting into an aisle and wasting precious sales space. It's also built to fit through an 80" tall opening, so that despite its height, it won't cause a problem during installation. Both the exterior and interior of the unit are made of baked-on polyester textured steel and are built with cam-locked panels to strengthen the structure.