Luxor KBEP-12B6C9 KwikBoost EdgePower Constant Use Desktop Charging Station System
Item number 445kbep12b6cMFR number KBEP-12B6C9
- Apply, opens link in this tab
(4,287 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Usually Ships in 5 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- Bundle includes 6 charging units, 12 rechargeable batteries, and a 9-bay charging station
- This bundle offers a customizable and portable power system to charge laptops and other devices
- Recommended for up to 6 constant users
- The batteries are easily interchangeable for uninterrupted use
- Perfect for classrooms, offices, shared workspaces, clinics, and libraries
UPC Code:400013753502
Other Products from this Line
- Quantity
- 1/Each
- Shipping Weight
- 64.8 lb.
- Voltage
- 110 Volts
- Color
- Black Silver
- Plug Type
- NEMA 5-15P
- Style
- Standard
- Type
- Power Modules
Luxor KBEP-12B6C9 Details
Enjoy added convenience in your workplace and classroom with this Luxor KBEP-12B6C9 KwikBoost EdgePower constant use bundle desktop charging station system. This bundle offers a cordless power solution that is perfect for a dynamic workspace where productivity is paramount. Each piece works together to bring power to each individual user, eliminating the need to configure your desks around electrical wall outlets. The KwikBoost EdgePower battery-powered, clamp-on charging unit uses KwikBoost EdgePower batteries to offer you a source of power right at your desk. The innovative design of the unit keeps the battery beneath the table, so you won't have to worry about modifying your desk to accommodate the charger. It offers three separate charging ports and works with the battery to deliver up to 110W from the outlet, 12W from the USB-A port, and 18W from the USB-C PD port. Quick Charge 3.0 technology in this unit offers your devices a faster charge than standard wall outlets. A power button between the charging ports means you can easily turn off the AC outlet when the battery is not in use.
Bundle Includes:
- (1) 9-Bay base charging station
- (6) Clamp-on desktop charging units
- (12) Rechargeable batteries
Charging Base Dimensions:
Length: 15"
Width: 12"
Height: 13 1/2"
Battery Bays: 9
Clamp-on Desktop Charging Unit Dimensions and Specifications:
Length: 8 5/16"
Width: 5 1/4"
Height Adjustable: from 6 3/4" to 7 1/2"
Desk Clamp Adjustable Range: 3/4" to 1 1/2"
(1) AC Outlet: 110W (12W peak output for 10 minutes)
(1) USB-A Port: 5V/2.4A (12W) Quick Charge 3.0 Technology
(1) USB-C PD Port: 5V/2A (10W), 12V/1.5A (18W)
Rechargeable Battery Dimensions and Specifications:
Length: 9 1/12"
Width: 3"
Height: 2 1/12"
Weight: 2.8 lb.
Capacity: 146.52WH (18 cells)
Cell Type: 18650 Li-ion battery (2200mAh at 3.7V)