Krowne Royal Series KR19-GS36 Stainless Steel Underbar Drainboard - 36" x 19"
Item number  75bkr19gs36MFR number  KR19-GS36
Accessories & Options
Special Order Shipping
An estimated delivery date will be provided after placing the order
Product Overview
  • Durable 20 gauge stainless steel construction
  • Embossed, reinforced drainboard with welded braces
  • 1 5/8" tubular 16 gauge stainless steel legs with plastic bullet feet
  • Backsplash keeps establishment safe and clean
  • Built-in 1 1/4" IPS drain connection
UPC Code:400017601106
Krowne KR19-GS36 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
62 lb.
Length
19 Inches
Width
36 Inches
Height
36 1/2 Inches
Backsplash Height
6 1/2 Inches
Work Surface Height
30 Inches
Backsplash
With Backsplash
Base Style
Open
Drain Size
1 1/4 Inches
Features
Made in America NSF Certified
Gauge
16 - 20 Gauge
Material
Stainless Steel
Product Line
Krowne Royal Series
Type
Drainboards
Usage
Premium
Krowne KR19-GS36 Details
Improve your bar or restaurant with this Krowne Royal Series underbar drainboard! Crafted from durable 20 gauge stainless steel, this drainboard is built to withstand the demands of a busy commercial kitchen. The reinforced, embossed stainless steel drainboard top with welded braces every 6" hold onto your barware as the excess water drains downward into the sink. Plus, the unit is supported by 1 5/8" tubular 16 gauge stainless steel legs with gray plastic bullet feet, ensuring stability and durability!
Overall Dimensions:
Left to Right: 36"
Front to Back: 19"
Height: 36 1/2"
Work Surface Height: 30"