Krowne Royal Series KR19-C24L Stainless Steel Underbar Corner Drainboard with Left Return - 24" x 19"
Item number  75bkr19c24lMFR number  KR19-C24L
  • Built-in 1 1/4" IPS drain connection
UPC Code:400017600963
Krowne KR19-C24L Specs
Shipping Weight
47 lb.
Width
24 Inches
Premium
Krowne KR19-C24L Details
Improve your bar or restaurant with this Krowne Royal Series underbar drainboard! Crafted from durable 20 gauge stainless steel, this drainboard is built to withstand the demands of a busy commercial kitchen. The reinforced, embossed stainless steel drainboard top with welded braces every 6" hold onto your barware as the excess water drains downward into the sink. Plus, the unit is supported by 1 5/8" tubular 16 gauge stainless steel legs with gray plastic bullet feet, ensuring stability and durability!
Overall Dimensions:
Left to Right: 24"
Front to Back: 19"
Height: 36 1/2"
Work Surface Height: 30"