John Boos & Co. CUCG20C-PRG48 Cucina Grande 48" x 28" Maple Top Work Table with Casters and 48" Pot Rack
Item number  650cucg20cprg48MFR number  CUCG20C-PRG48
Due to a manufacturer's price increase, this price will increase by 4.00% on 06/01/26
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 2 1/4" thick edge-grain top constructed of northern hard rock maple wood
  • Varnique finish is stain-resistant and easy to clean
  • (4) 3" locking casters provide easy mobility
  • Includes stainless steel undershelf, legs, and towel bars
  • Features a dovetailed drawer with a stainless steel front and a 48" pot rack
UPC Code:400016347852
Other Products from this Line
John Boos & Co CUCG20C-PRG48 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
256 lb.
Length
48 Inches
Width
28 Inches
Overall Height
86 Inches
Work Surface Height
38 Inches
Backsplash
Without Backsplash
Brakes
With Brakes
Casters
With Casters
Color
Silver
Features
Made in America With Pot Rack
Finish
Maple
Gauge
18 Gauge
Number of Drawers
1 Drawer
Number of Legs
4 Legs
Shape
Rectangle
Size
48" x 28"
Style
Mobile Open
Table Style
Butcher Block Top Open Base Undershelf
Tabletop Material
Wood
Thickness
2 1/4 Inches
Type
Work Tables
John Boos & Co CUCG20C-PRG48 Details
Create great culinary food with this John Boos & Co. CUCG20C-PRG48 Cucina Grande 48" x 28" maple top work table with casters and 48" pot rack. This table features a 2 1/4" thick top with edge-grain construction and includes a foodservice stainless steel towel bar on either side. For easy maneuverability in your kitchen, this table has four sturdy, commercial-grade 3" locking casters. Plus, it has a 48" wide pot rack, a foodservice stainless steel undershelf, and a dovetailed drawer with a stainless steel front for easy access and convenient storage. All stainless steel components are 18 gauge with #3 polish and a satin finish.
Overall Dimensions:
Length: 48"
Width: 28"
Height: 86"
Work Surface Height: 38"