Imperial Range IR-4-E2401 Pro Series 24" Space Saver Electric Range with 4 Round Plates and 20" Oven - 240V, 1 Phase
Item number  974ir4edMFR number  IR-4-E
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • Compact design helps to save space in your cooking area
  • Features (4) 9" plate elements that heat quickly and evenly
  • Oven accommodates standard 18” x 26" sheet pans front-to-back
  • Requires a 240V, 1 phase electrical connection for operation
UPC Code:400015183871
Works With
Imperial Range IR-4-E Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
307 lb.
Width
24 Inches
Depth
34 3/4 Inches
Height
56 1/2 Inches
Nominal Width
24 Inches
Oven Interior Width
20 Inches
Oven Interior Depth
26 Inches
Cooking Surface Height
36 Inches
Oven Interior Height
14 Inches
Amps
56 Amps
Phase
1 Phase
Voltage
240 Volts
Wattage
13.3 Kilowatts
Burner Style
French
Door Type
Solid
Features
Made in America
Installation Type
Freestanding
Number of Burners
4 Burners
Number of Ovens
1 Oven
Plug Type
Hardwire
Power Type
Electric
Range Base Style
Standard Oven
Temperature Range
150 - 500 Degrees F
Imperial Range IR-4-E Details
The Imperial Range IR-4-E2401 Pro Series 24" space saver electric range with 4 round plates and 20" oven is designed to be a versatile and efficient addition to your establishment! The unit's compact 24" width helps to save space in busy kitchens and makes it a perfect fit for cooking areas of various sizes. With (4) 9" round plates, this unit allows you to cook four stock pots or fry pans full of product at the same time. Each solid, 2 kW plate heats quickly and evenly, and has a flat surface that makes it much easier to clean than traditional ranges with coil-style burners. The plates are also operated by infinite controls, which offer versatility when cooking various products.
This unit also features a 20" oven base with one chrome oven rack for your low volume baking and warming needs. The oven has a 5.3 kW output with an adjustable temperature range of 150-500 degrees Fahrenheit and durable, cast aluminum controls with a heat protection grip. A unique baffle is situated above the heating element to keep cooking temperatures even throughout the oven, while a splash screen protects the element from food spills. The oven has a porcelainized interior for easy cleaning, as well as a porcelainized, stamped, inner door liner for excellent heat retention. Standard 18" x 26" sheet pans will fit in this oven in a front to back position.
Boasting a stainless steel exterior with welded, polished, stainless steel seams, this unit provides outstanding durability in your busy, commercial establishment. The large, 5" landing edge also offers ample space for convenient plating. With sturdy, stainless steel, 6" adjustable legs, you'll have no trouble finding the perfect spot for this unit among the rest of your kitchen equipment. This unit requires a 240V, 1 phase electrical connection is required.
Overall Dimensions:
Left to Right: 24"
Front to back: 34 3/4"
Cooking Surface Height: 36"
Height: 56 1/2"
Oven Dimensions:
Left to Right: 20"
front to back: 26"
Height: 14"
Attention CA Residents:
  • Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • ETL, US & Canada
    ETL, US & Canada
  • CE Marking
    CE Marking
    This product complies with the standards imposed by Conformance European (CE).
  • ETL Sanitation
    ETL Sanitation
  • Hardwired
    Hardwired
    This product must be hardwired by a professional; it does not plug into a standard wall outlet.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Customer Reviews
5.0
Rated 5 out of 5 stars
1 Customer Reviews
Frequently Mentioned
  • little
  • perfect
  • range
  • saves
  • space
Showing 1 of 1 review
Review by
Kathryn S.
Posted on 10/27/2023
Rated 5 out of 5 stars
Voltage:
208V, 1 Phase