Ideal Warehouse 11" x 4" x 20" Vertical Steel-Faced Dock Bumper LVB420-11SF
Item number  446221100MFR number  22-1100
Out of Stock
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • Prevents damage to docks, vehicles, and buildings
  • Heavy-duty, 3/8" thick steel face houses durable fabric-reinforced rubber
  • Rubber pads are laminated and compressed between sturdy steel angles
  • Free-floating face allows the bumper to compress and provides high surface abrasion-resistance
  • Can be bolted onto a dock through the 1/4" steel side angles
UPC Code:400015901666
Ideal Warehouse Innovations, Inc. 22-1100 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
66.8 lb.
Width
11 Inches
Depth
4 Inches
Height
20 Inches
Color
Black
Material
Fabric Rubber Steel
Type
Bumpers
Ideal Warehouse Innovations, Inc. 22-1100 Details
Prevent damage to docks, vehicles, and buildings with this Ideal Warehouse 11" x 4" x 20" vertical steel-faced dock bumper LVB420-11SF. Ideal for high-traffic applications, this sturdy bumper protects docks from impact damage to avoid costly repairs. This unit includes a 3/8" thick, heavy-duty steel face that is free-floating, allowing the bumper to compress while also providing high surface abrasion-resistance. This allows the unit to withstand the frequent up and down movement of forklifts entering and exiting the trailer.
This unit is constructed with sturdy rubber that is 100% recycled and reinforced with fabric for additional strength. The rubber pads are laminated and compressed between steel angles and secured by 3/4" steel rods. With a 4" projection from the dock, the rubber will create a cushioned barrier for maximum impact absorption. This bumper vertically mounts to a dock. It has durable 1/4" steel side angles with 7/8" mounting holes for anchoring.
Overall Dimensions:
Width: 11"
Depth: 4"
Height: 20"