Howard McCray SC-OD30E-3-B-LED 30E Series 39" Black 3-Shelf Vertical Open Air Curtain Dairy Merchandiser - 115V
Item number  27bod30e3bMFR number  SC-OD30E-3-B-LED
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 4 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Heavy-gauge steel super structure with a black exterior and interior
  • Bright LED lighting illuminates product
  • Includes 3 adjustable shelves with price tag molding
  • Easy-to-use electronic temperature control
  • Automatic air defrost activates every 4 hours
UPC Code:400017184692
Other Products from this Line
Howard-McCray SC-OD30E-3-B-LED Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
535 lb.
Width
39 Inches
Depth
30 Inches
Height
72 Inches
Amps
12 Amps
Hertz
60 Hz
Voltage
115 Volts
Capacity
95 cu. ft.
Casters
Without Casters
Color
Black
Compressor Location
Bottom Mounted
Construction
Steel
Display Case Type
Refrigerated
Features
Adjustable Shelves Digital Temperature Controller LED Lighting Made in America
Front Style
Open-Air
Horsepower
1/2 hp
Installation Type
Freestanding
Interior Color
Black
Number of Shelves
3 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Power Type
Electric
Refrigerant Type
R-448A
Refrigeration Type
Forced Air
Sections
4 Sections
Service Type
Self Service
Style
Vertical
Temperature Range
36 - 40 Degrees F
Type
Dairy Merchandisers
Howard-McCray SC-OD30E-3-B-LED Details
Neatly display refrigerated grab-and-go items with this Howard McCray 30E series merchandiser. Perfect for convenience stores, grocery marts, and cafes, this merchandiser is great for displaying dairy products. It features an open air design for easy access to product, and it has 4 levels to neatly display and organize your refrigerated goods. It contains 3 shelves including (1) 12" deep shelf and (2) 14" deep shelves that are adjustable in 1" increments. These shelves can be used in a flat position or a 15-degree sloped position, and they each include stylish price tag molding to display product information. This unit features bright LED lighting on each shelf and across the top to best showcase your offerings. It also includes clear plexiglass sides for increased product visibility.
This unit has a heavy-gauge steel super structure with a black exterior and interior and a coated galvanized rear. The interior includes a perforated rear wall for even air distribution and removable floor pans. The exterior boasts a 1" bumper to protect against bumps from shopping carts, and it has a removable front grille for easy cleaning and servicing. This model comes equipped with end panels for standalone use.
This merchandiser operates using a 1/2 hp self-contained refrigeration system and R-448A refrigerant, and it maintains temperatures from 36 to 40 degrees Fahrenheit. Its foamed-in-place CFC insulation helps retain cold air, while the low-velocity fans below the deck area ensure an even airflow. It also boasts high-efficiency air screen technology to maintain cool cabinet temperatures. This merchandiser has an electronic digital controller to monitor the current temperature and make adjustments. Its automatic air defrost activates every 4 hours to maintain balanced temperatures. This unit requires a 115V electrical connection for operation, and it comes with a cord and plug. A drain or condensate evaporator is required for use.
Overall Dimensions:
Width: 39"
Depth: 30"
Height: 72"