Hoshizaki SR27B-8D2 Steelheart Series 27" Two Drawer Refrigerated Sandwich / Salad Prep Table
Item number  415sr27b8d2MFR number  SR27B-8D2
Contact us for details
Start a Live ChatMon-Thu 8AM-8PM EST · Fri 8AM-6PM EST · Sat 9AM-4PM EST
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 6-7 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Design holds up to (8) 1/6 size pans, 4" deep
  • Features two drawers with 16 gauge stainless steel slides and frames with acetal rollers
  • Durable stainless steel front, sides, top, and interior
  • Comes standard with a 27” x 10” white polyethylene cutting board
  • Front breathing refrigeration system runs on eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/5 hp
UPC Code:400015285698
Hoshizaki SR27B-8D2 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
242 lb.
Width
27 Inches
Depth
31 Inches
Height
44 1/4 Inches
Cutting Board Width
27 Inches
Nominal Width
Cutting Board Depth
10 Inches
Amps
15 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
1/6 Size Pan Capacity
8 Pans
Access Type
Drawers
Capacity
6.22 cu. ft.
Casters
With Casters
Color
Silver
Compressor Location
Rear Mounted
Compressor Style
Front Breathing
Construction
Stainless Steel
Features
Made in America
Horsepower
1/5 hp
Installation Type
Freestanding
Number of Drawers
2 Drawers
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Top Type
Standard Top
Hoshizaki SR27B-8D2 Details
Streamline service in your cafeteria, sub shop, or independent restaurant with this Hoshizaki SR27B-8D2 Steelheart Series 27" two drawer refrigerated sandwich / salad prep table! This refrigerated prep table is made specifically to optimize your back-of-house operations and make assembling and preparing foods like sandwiches and salads quick and easy for efficient service. Both the exterior and the interior are constructed with durable stainless steel, and with four 6" stem casters, two with locks, this unit is easy to transport wherever it may be needed in your kitchen.
The refrigerated pan rail can be used to hold prepared ingredients for sandwich or salad assembly and can accommodate (8) 1/6 size pans each with a 4" depth, and it comes with a full set of clear plastic pans to get you started. 6" deep pans can also be accommodated in this space. A removable stainless steel guard simplifies the cleanup process at the end of a shift, while a lift-up lid encloses the top of the pan rail to maintain proper, food safe temperatures and prevent contamination. A 27" x 10" cutting board provides a convenient place for food assembly.
Beneath this workspace is additional refrigerated storage space for backup items or food that is not ready to go on the line. This refrigerated cabinet features 2 heavy-duty drawers. The drawers have 16 gauge stainless steel slides and frames with acetal rollers. The top drawer can hold up to 1 full size pan and (2) 1/4 size pans, while the bottom drawer can hold 1 full size pan. Additionally, 2" CFC-free foamed-in-place polyurethane insulation ensures that the temperature stays within its setpoint range of 32 to 52 degrees Fahrenheit. The interior of this unit includes an adjustable epoxy-coated aluminum shelf for increased organization.
This unit operates with a 1/5 hp refrigeration system that circulates environmentally friendly R290 hydrocarbon refrigerant to maintain safe temperatures. R290 refrigerant has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. Additionally, this refrigerated prep table has an innovative front breathing refrigeration system that requires zero clearance around the sides and back and works to maintain even cooling throughout the unit. A 115V electrical connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Width: 27"
Depth: 31"
Height: 44 1/4"
Capacity: 6.22 cu. ft
Attention CA Residents:
  • ETL Sanitation
    ETL Sanitation
  • ETL, US & Canada
    ETL, US & Canada
  • Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
How do I know if this unit will fit under or match the height of my ADA-height counter?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.