Hatco UGAHL-18D Ultra-Glo 18" High Watt Dual Ceramic Infrared Strip Warmer with Lights, 3" Spacer, and Remote Toggle Controls - 120/240V, 1,410W
Item number  413uhl18d3rkMFR number  UGAHL-18D 3" 240 REMO
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 18" long
  • High watt unit
  • Dual sided design with built-in lights and remote controls
  • Continuous aluminum housing
  • Large warming area
  • Ideal for holding fried foods
  • Holds food products at their maximum temperatures
  • 1410W
UPC Code:400011637071
Works With
Hatco UGAHL-18D 3" 240 REMO Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
17 lb.
Width
18 Inches
Depth
15 Inches
Height
2 1/2 Inches
Amps
5.9 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
120/240 Volts
Wattage
1,410 Watts
Control Type
Remote Toggle
Features
Lighted NSF Certified Spacers
Heating Source
Ceramic
Infrared
With Infrared
Light
With Light
Material
Aluminum
Number of Heating Rods
2
Plug Type
Hardwire
Power Type
Electric
Style
Double
Type
Strip Warmers
Usage
Medium Duty
Hatco UGAHL-18D 3" 240 REMO Details
Keep a variety of your most popular foods hot and ready to serve with the Hatco UGAHL-18D Ultra-Glo 18" high watt dual ceramic infrared strip warmer! This warmer features ceramic heating elements with 1410 watts of heating power on both sides to keep your food hot throughout your busiest hours. The innovative design ensures heat covers food in a pyramidal pattern in order to cover more surface area, while the edges provide extra heat to minimize heat loss. Plus, the unit mounts higher than a standard strip warmer, which provides additional space below for holding and maneuvering dishes.
Ceramic elements offer an intense heat that's ideal for covering greater distances. It can be a great solution for problem areas where you're having trouble warming food that is farther away. This warmer has 3" of space in the middle to heat a larger area, and for outstanding product visibility, this warmer is fitted with built-in lighting. Its sleek appearance makes it ideal for front- or back-of-house operation, and the separate control box let you mount the controls away from the warmer. The whole unit is built with continuous aluminum housing to eliminate sagging, and thanks to the included angle brackets, mounting this warmer is fast and simple.
Overall Dimensions:
Width: 18"
Depth: 18"
Height: 2 1/2"
Attention CA Residents:
  • NSF Certified
    NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
  • Hardwired
    Hardwired
    This product must be hardwired by a professional; it does not plug into a standard wall outlet.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
What’s the purpose of having a remote control enclosure?
Need Parts & Accessories?
Show replacement parts and accessories for Hatco UGAHL-18D 3" 240 REMO today!
Find Parts for this Item
Resources and Downloads for Hatco UGAHL-18D 3" 240 REMO