Hatco GRFSCL-18 Glo-Ray 9" Fry Station Overhead Warmer with Ceramic Elements, Lights, and Plug - 120V, 870W
Item number  413grfscl18MFR number  GRFSCL-18
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 9" long
  • Overhead warmer
  • Ceramic elements
  • Pre-focused heat
  • 120V, 870W
UPC Code:400011525811
Other Products from this Line
Hatco GRFSCL-18 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
11.94 lb.
Width
9 Inches
Depth
18 Inches
Height
22 1/2 Inches
Amps
7.3 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
120 Volts
Wattage
870 Watts
Color
Silver
Features
Made in America NSF Certified
Heating Source
Ceramic
Installation Type
Countertop
Plug Type
NEMA 5-15P
Power Type
Electric
Style
Heated
Hatco GRFSCL-18 Details
Efficiently heat your most popular sides while taking up minimal space with the Hatco GRFSCL-18 Glo-Ray 9" fry station overhead warmer! This overhead warmer features ceramic elements with 870 watts of heating power to ensure your food stays at safe, delicious temperatures throughout the day. Ceramic elements offer an intense heat that's ideal for covering greater distances. It can be a great solution for problem areas where you're having trouble warming food that is farther away. The elements are housed in a durable casing that is connected to a swing-away post mount, conveniently allowing you to refill low stock with ease. The built-in lights give your food maximum visibility, and thanks to the pre-focused heat, you can be sure your food will be safe and ready to serve at all times.
Overall Dimensions:
Width: 9"
Depth: 18"