Hatco GRAML-24D Glo-Ray 24" Max Watt Dual Infrared Food Warmer with Lights, 3" Divider and Remote Toggle Controls - 120V, 1,420W
Item number  413gaml24d3aMFR number  GRAML-24D 3" 120V
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 24" long
  • Built-in lighting
  • Continuous aluminum housing
  • Pre-focused element with remote toggle controls
  • 3" divider
  • 1420W
  • 120V
UPC Code:400011640538
Works With
Hatco GRAML-24D 3" 120V Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
16 lb.
Width
24 Inches
Depth
15 Inches
Height
2 1/2 Inches
Amps
11.8 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
120 Volts
Wattage
1,420 Watts
Control Type
Remote Toggle
Features
Lighted Spacers
Heating Source
Metal Sheathed / Calrod
Infrared
With Infrared
Light
With Light
Material
Aluminum
Number of Heating Rods
2
Plug Type
Hardwire
Power Type
Electric
Style
Double
Type
Strip Warmers
Usage
Heavy Duty
Hatco GRAML-24D 3" 120V Details
Keep your food hot and ready to serve in your prep line or buffet with the Hatco GRAML-24D Glo-Ray 24" max watt dual infrared food warmer! This warmer features 1420 watts of heating power to ensure your food stays at safe temperatures after it's done cooking.
For reliable use and durability, this warmer is made with a full-body, continuous aluminum housing. The shatter-resistant incandescent lighting provides excellent visibility for your most popular foods, while the pre-focused elements and remote toggle controls make operation as easy as the flick of a switch. And thanks to its 3" divider, this dual-sided warmer can heat a wide surface area.
Overall Dimensions:
Width: 24"
Depth: 15"
Height: 2 1/2"
Attention CA Residents:
  • Hardwired
    Hardwired
    This product must be hardwired by a professional; it does not plug into a standard wall outlet.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Can I install my food warmer above a heated well?
Need Parts & Accessories?
Show replacement parts and accessories for Hatco GRAML-24D 3" 120V today!
Find Parts for this Item
Resources and Downloads for Hatco GRAML-24D 3" 120V