Hatco GRAM-72D-6 Glo-Ray 72" Max Watt Dual Infrared Warmer with 6" Spacer and Remote Toggle Controls - 208V, 4,150W
Item number  413gam72d6tbMFR number  GRAM-72D 6" 208V
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Product Overview
  • 72" long
  • Built-in 6" spacer
  • 4150W
  • 208V
UPC Code:400011629779
Works With
Hatco GRAM-72D 6" 208V Specs
Shipping Weight
41 lb.
Width
72 Inches
Depth
18 Inches
Amps
20 Amps
Hertz
60 Hz
Voltage
208 Volts
Wattage
4,150 Watts
Heavy Duty
Hatco GRAM-72D 6" 208V Details
Keep your food hot and ready to serve in your prep line or buffet with the Hatco GRAM-72D-6 Glo-Ray 72" max watt dual infrared warmer! This warmer features 4150 watts of heating power to ensure your food stays at safe temperatures after it's done cooking, while the built-in 6" spacer gives the warmer a greater area of effect.
Overall Dimensions:
Width: 72"
Depth: 18"
Need Parts & Accessories?
Show replacement parts and accessories for Hatco GRAM-72D 6" 208V today!
Find Parts for this Item
Resources and Downloads for Hatco GRAM-72D 6" 208V