Hatco GRAM-30D-6 Glo-Ray 30" Max Watt Dual Infrared Warmer with 6" Spacer and Remote Toggle Controls - 240V, 1,650W
Item number  413gam30d6tdMFR number  GRAM-30D 6" 240V
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 30" long
  • Built-in 6" spacer
  • Dual element design
  • Continuous aluminum housing
  • Pre-focused element with remote toggle controls
  • 1650W
  • 240V
UPC Code:400011626488
Works With
Hatco GRAM-30D 6" 240V Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
18 lb.
Width
30 Inches
Depth
18 Inches
Height
2 1/2 Inches
Amps
6.875 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
240 Volts
Wattage
1,650 Watts
Control Type
Remote Toggle
Features
Overhead Spacers
Heating Source
Metal Sheathed / Calrod
Infrared
With Infrared
Material
Aluminum
Number of Heating Rods
2
Plug Type
Hardwire
Power Type
Electric
Style
Double
Type
Strip Warmers
Usage
Heavy Duty
Hatco GRAM-30D 6" 240V Details
Keep your food hot and ready to serve in your prep line or buffet with the Hatco GRAM-30D-6 Glo-Ray 30" max watt dual infrared warmer! This warmer features 1650 watts of heating power to ensure your food stays at safe temperatures after it's done cooking, while the built-in 6" spacer gives the warmer a greater area of effect.
Overall Dimensions:
Width: 30"
Depth: 18"
Height: 2 1/2"
Attention CA Residents:
  • Hardwired
    Hardwired
    This product must be hardwired by a professional; it does not plug into a standard wall outlet.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Need Parts & Accessories?
Show replacement parts and accessories for Hatco GRAM-30D 6" 240V today!
Find Parts for this Item
Resources and Downloads for Hatco GRAM-30D 6" 240V