Hatco GRAM-24D-3 Glo-Ray 24" Max Watt Dual Infrared Warmer with 3" Spacer and Remote Toggle Controls - 240V, 1,300W
Item number  413gam24d3tdMFR number  GRAM-24D 3" 240V
Product Overview
  • 24" long
  • Built-in 3" spacer
  • Dual element design
  • Continuous aluminum housing
  • Pre-focused element with remote toggle controls
  • 1300W
  • 240V
UPC Code:400011625948
Works With
Hatco GRAM-24D 3" 240V Specs
Shipping Weight
16 lb.
Width
24 Inches
Depth
15 Inches
Amps
5.4 Amps
Hertz
60 Hz
Voltage
240 Volts
Wattage
1,300 Watts
Control Type
Remote Toggle
Features
Overhead Spacers
Number of Heating Rods
2
Style
Double
Usage
Heavy Duty
Hatco GRAM-24D 3" 240V Details
Keep your food hot and ready to serve in your prep line or buffet with the Hatco GRAM-24D-3 Glo-Ray 24" max watt dual infrared warmer! This warmer features 1300 watts of heating power to ensure your food stays at safe temperatures after it's done cooking, while the built-in 3" spacer gives the warmer a greater area of effect.
Overall Dimensions:
Width: 24"
Depth: 15"
Height: 2 1/2"
Attention CA Residents:
  • Hardwired
    Hardwired
    This product must be hardwired by a professional; it does not plug into a standard wall outlet.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Need Parts & Accessories?
Show replacement parts and accessories for Hatco GRAM-24D 3" 240V today!
Find Parts for this Item
Resources and Downloads for Hatco GRAM-24D 3" 240V