Hatco GRAIHL-60 60" Glo-Ray Single Infra-Black Strip Warmer with Lights and Remote Controls - 120/208V, 1,700W
Item number  413graihl60jMFR number  GRAIHL-60 120/208V
  • 120V light illuminates products for guests
  • 1700W of heating power
  • 120/208V
UPC Code:400012064890
Works With
Hatco GRAIHL-60 120/208V Specs
Shipping Weight
33 lb.
Width
60 Inches
Depth
9 Inches
Height
2 1/2 Inches
Amps
9.2 Amps
Hertz
60 Hz
Voltage
120/208 Volts
Wattage
1,700 Watts
Features
Lighted Made in America NSF Certified
Number of Heating Rods
1
Style
Single
Medium Duty
Hatco GRAIHL-60 120/208V Details
Keep food pans full of steaming vegetables, grab and go snacks, or plated entrees warm and ready to serve with the Hatco GRAIHL-60 Glo-Ray Infra-black single strip warmer with lights and remote controls! Designed specifically to be used in close range, this 60" 1700W warmer can be mounted anywhere from 4"-10" above products on a metallic surface. A flat black panel emits consistent, even heat over your products, keeping them at foodsafe serving temperatures. Plus, the shatter-resistant incandescent lights illuminate the holding area while providing superior food safety and product display. This will help the food at your cafeteria, breakfast bar, fast food establishment, or buffet line not only look great, but taste great too!
Overall Dimensions:
Left to Right: 60"
Front to Back: 9"