Hatco GRAIHL-30 30" Glo-Ray Single Infra-Black Strip Warmer with Lights and Remote Controls - 120V, 780W
Item number  413graihl30aMFR number  GRAIHL-30 120V
Accessories & Options
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Holds hot food at safe temperatures from a close distance
  • 120V light illuminates products for guests
  • Flat black emitter provides even, precise heat distribution
  • Aluminum housing for superior damage resistance
  • Adjustable temperature to accommodate a variety of different food products
  • 780W of heating power
  • 120V
UPC Code:400012063688
Works With
Hatco GRAIHL-30 120V Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
17 lb.
Width
30 Inches
Depth
9 Inches
Height
2 1/2 Inches
Amps
6.5 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
120 Volts
Wattage
780 Watts
Control Type
Remote Infinite Remote Toggle
Features
Lighted Made in America NSF Certified
Heating Source
Metal Sheathed / Calrod
Infrared
With Infrared
Light
With Light
Material
Aluminum
Number of Heating Rods
1
Plug Type
Hardwire
Power Type
Electric
Style
Single
Type
Strip Warmers
Usage
Medium Duty
Hatco GRAIHL-30 120V Details
Keep food pans full of steaming vegetables, grab and go snacks, or plated entrees warm and ready to serve with the Hatco GRAIHL-30 Glo-Ray Infra-black single strip warmer with lights and remote controls! Designed specifically to be used in close range, this 30" 780W warmer can be mounted anywhere from 4"-10" above products on a metallic surface. A flat black panel emits consistent, even heat over your products, keeping them at foodsafe serving temperatures. Plus, the shatter-resistant incandescent lights illuminate the holding area while providing superior food safety and product display. This will help the food at your cafeteria, breakfast bar, fast food establishment, or buffet line not only look great, but taste great too!
Overall Dimensions:
Left to Right: 30"
Front to Back: 9"
Height: 2 1/2"
Attention CA Residents:
  • Hardwired
    Hardwired
    This product must be hardwired by a professional; it does not plug into a standard wall outlet.
  • NSF Certified
    NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
What’s the purpose of having a remote control enclosure?
Need Parts & Accessories?
Show replacement parts and accessories for Hatco GRAIHL-30 120V today!
Find Parts for this Item
Resources and Downloads for Hatco GRAIHL-30 120V