Hatco GRAIH-66D 66" Glo-Ray Double Infra-Black Strip Warmer with Remote Controls and 3" Spacer - 120V, 3,120W
Item number  413gaih66d3aMFR number  GRAIH-66D 3" 120V
Accessories & Options
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Customers Also Viewed
Hatco ADJANGLE-D Angle Bracket for Dual Strip Warmers - 4/Set
Add to Cart
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Holds hot food at safe temperatures from a close distance
  • Flat black emitter provides even, precise heat distribution
  • Dual tubular heating element
  • Aluminum housing for superior damage resistance
  • Adjustable temperature to accommodate a variety of different food products
  • 3120W of heating power
  • 3" spacer included
  • 120V
UPC Code:400012066030
Hatco GRAIH-66D 3" 120V Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
42 lb.
Width
66 Inches
Depth
15 Inches
Height
2 1/2 Inches
Amps
26 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
120 Volts
Wattage
3,120 Watts
Control Type
Remote Infinite Remote Toggle
Features
NSF Certified Overhead Spacers
Heating Source
Metal Sheathed / Calrod
Infrared
With Infrared
Material
Aluminum
Number of Heating Rods
2
Plug Type
Hardwire
Power Type
Electric
Style
Double
Type
Strip Warmers
Usage
Medium Duty
Hatco GRAIH-66D 3" 120V Details
Keep food pans full of steaming vegetables, grab and go snacks, or plated entrees warm and ready to serve with the Hatco GRAIH-66D Glo-Ray Infra-black double strip warmer with remote controls! Designed specifically to be used in close range, this 66" 3120W dual warmer can be mounted anywhere from 8"-14" above products on a metallic surface. A flat black panel emits consistent, even heat over your products, keeping them at foodsafe serving temperatures. This will help the food at your cafeteria, breakfast bar, fast food establishment, or buffet line not only look great, but taste great too!
This unit allows you to choose which remote control will best suit your needs, which offers convenience to both you and your staff. Having a remote option allows easier access to the controls during busy periods of the day, and also ensures that customers don't accidentally bump and adjust the settings as they move through the food line. The adjustable temperature also makes it easy to accommodate a variety of different items, so you can offer guests a wide selection of products to choose from. This durable unit is made with a continuous aluminum housing, which makes it resistant to damage or sagging, while also being exceptionally easy to clean. A 3" spacer is included.
Overall Dimensions:
Left to Right: 66"
Front to Back: 15"
Height: 2 1/2"
Attention CA Residents:
  • NSF Certified
    NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
  • Hardwired
    Hardwired
    This product must be hardwired by a professional; it does not plug into a standard wall outlet.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
What’s the purpose of having a remote control enclosure?
Need Parts & Accessories?
Show replacement parts and accessories for Hatco GRAIH-66D 3" 120V today!
Find Parts for this Item
Resources and Downloads for Hatco GRAIH-66D 3" 120V