Hatco GRAIH-48D 48" Glo-Ray Double Infra-Black Strip Warmer with Remote Controls and 3" Spacer - 120V, 2,200W
Item number  413gaih48d3aMFR number  GRAIH-48D 3" 120V
Add to Cart
Usually Ships in 1-2 Weeks from manufacturer
  • 2200W of heating power
  • 3" spacer included
  • 120V
UPC Code:400012065897
Hatco GRAIH-48D 3" 120V Specs
Shipping Weight
32 lb.
Width
48 Inches
Depth
15 Inches
Amps
18.3 Amps
Hertz
60 Hz
Voltage
120 Volts
Wattage
2,200 Watts
Medium Duty
Hatco GRAIH-48D 3" 120V Details
Keep food pans full of steaming vegetables, grab and go snacks, or plated entrees warm and ready to serve with the Hatco GRAIH-48D Glo-Ray Infra-black double strip warmer with remote controls! Designed specifically to be used in close range, this 48" 2200W dual warmer can be mounted anywhere from 8"-14" above products on a metallic surface. A flat black panel emits consistent, even heat over your products, keeping them at foodsafe serving temperatures. This will help the food at your cafeteria, breakfast bar, fast food establishment, or buffet line not only look great, but taste great too!
This unit allows you to choose which remote control will best suit your needs, which offers convenience to both you and your staff. Having a remote option allows easier access to the controls during busy periods of the day, and also ensures that customers don't accidentally bump and adjust the settings as they move through the food line. The adjustable temperature also makes it easy to accommodate a variety of different items, so you can offer guests a wide selection of products to choose from. This durable unit is made with a continuous aluminum housing, which makes it resistant to damage or sagging, while also being exceptionally easy to clean. A 3" spacer is included.
Overall Dimensions:
Left to Right: 48"
Front to Back: 15"
Need Parts & Accessories?
Show replacement parts and accessories for Hatco GRAIH-48D 3" 120V today!
Find Parts for this Item
Resources and Downloads for Hatco GRAIH-48D 3" 120V