Hatco GRAIH-36D 36" Glo-Ray Double Infra-Black Strip Warmer with Remote Controls and 3" Spacer - 240V, 1600W
Item number  413gaih36d3dMFR number  GRAIH-36D 3" 240V
  • 1600W of heating power
  • 3" spacer included
  • 240V
UPC Code:400012065224
Hatco GRAIH-36D 3" 240V Specs
Shipping Weight
24 lb.
Width
36 Inches
Depth
15 Inches
Amps
6.7 Amps
Hertz
60 Hz
Voltage
240 Volts
Wattage
1,600 Watts
Medium Duty
Hatco GRAIH-36D 3" 240V Details
Keep food pans full of steaming vegetables, grab and go snacks, or plated entrees warm and ready to serve with the Hatco GRAIH-36D Glo-Ray Infra-black double strip warmer with remote controls! Designed specifically to be used in close range, this 36" 1600W dual warmer can be mounted anywhere from 8"-14" above products on a metallic surface. A flat black panel emits consistent, even heat over your products, keeping them at foodsafe serving temperatures. This will help the food at your cafeteria, breakfast bar, fast food establishment, or buffet line not only look great, but taste great too!
This unit allows you to choose which remote control will best suit your needs, which offers convenience to both you and your staff. Having a remote option allows easier access to the controls during busy periods of the day, and also ensures that customers don't accidentally bump and adjust the settings as they move through the food line. The adjustable temperature also makes it easy to accommodate a variety of different items, so you can offer guests a wide selection of products to choose from. This durable unit is made with a continuous aluminum housing, which makes it resistant to damage or sagging, while also being exceptionally easy to clean. A 3" spacer is included.
Overall Dimensions:
Left to Right: 36"
Front to Back: 15"
Need Parts & Accessories?
Show replacement parts and accessories for Hatco GRAIH-36D 3" 240V today!
Find Parts for this Item
Resources and Downloads for Hatco GRAIH-36D 3" 240V