Hatco GRAHL-132 Glo-Ray 132" Aluminum Single High Wattage Infrared Lighted Warmer with Toggle Controls - 120/208V, 3,780W
Item number  413gahl132tjMFR number  GRAHL-132 120/208 TOG
Accessories & Options
Protect Your Product
Customers Also Viewed
Hatco ADJANGLE-D Angle Bracket for Dual Strip Warmers - 4/Set
Add to Cart
Product Overview
  • Toggle controls
  • Comes with mounting tabs
  • Aluminum housing
  • Shatter-resistant incandescent lights
  • 3780W
  • 120/208V
UPC Code:400011497781
Works With
Hatco GRAHL-132 120/208 TOG Specs
Shipping Weight
44 lb.
Width
132 Inches
Depth
9 Inches
Amps
18.17 Amps
Hertz
60 Hz
Voltage
120/208 Volts
Wattage
3,780 Watts
Control Type
Attached Toggle
Features
Lighted NSF Certified
With Infrared
Light
With Light
Number of Heating Rods
1
Style
Single
Usage
Medium Duty
Hatco GRAHL-132 120/208 TOG Details
Great for use on the buffet line or other front of the house applications, this Hatco GRAHL-132 132" Glo-Ray infrared lighted strip warmer is a great way to keep all of your signature menu items hot, fresh, and clearly visible! The pre-focused heat pattern on this high wattage 3780W strip warmer directs heat from a metal-sheathed element to bathe the entire holding surface, maintaining serving temperature for a longer period of time without continuing to cook the food. An aluminum housing eliminates the risk of "sagging" in the middle, and a toggle on/off control makes operation simple!
Overall Dimensions:
Left to Right: 132"
Front to Back: 9"