Hatco GRAHL-120 Glo-Ray 120" Aluminum Single High Wattage Infrared Lighted Warmer with Toggle Controls - 120/240V, 3,400W
Item number  413gahl120tkMFR number  GRAHL-120 120/240 TOG
Accessories & Options
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Customers Also Viewed
Hatco ADJANGLE-D Angle Bracket for Dual Strip Warmers - 4/Set
Add to Cart
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Toggle controls
  • Comes with mounting tabs
  • Aluminum housing
  • Shatter-resistant incandescent lights
  • 3400W
  • 120/240V
UPC Code:400011497675
Hatco GRAHL-120 120/240 TOG Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
40 lb.
Width
120 Inches
Depth
9 Inches
Height
2 1/2 Inches
Amps
14.17 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
120/240 Volts
Wattage
3,400 Watts
Control Type
Attached Toggle
Features
Lighted NSF Certified
Heating Source
Metal Sheathed / Calrod
Infrared
With Infrared
Light
With Light
Material
Aluminum
Number of Heating Rods
1
Plug Type
Hardwire
Power Type
Electric
Style
Single
Type
Strip Warmers
Usage
Medium Duty
Hatco GRAHL-120 120/240 TOG Details
Great for use on the buffet line or other front of the house applications, this Hatco GRAHL-120 120" Glo-Ray infrared lighted strip warmer is a great way to keep all of your signature menu items hot, fresh, and clearly visible! The pre-focused heat pattern on this high wattage 3400W strip warmer directs heat from a metal-sheathed element to bathe the entire holding surface, maintaining serving temperature for a longer period of time without continuing to cook the food. An aluminum housing eliminates the risk of "sagging" in the middle, and a toggle on/off control makes operation simple!
Overall Dimensions:
Left to Right: 120"
Front to Back: 9"