Hatco GRAHL-120 Glo-Ray 120" Aluminum Single High Wattage Infrared Lighted Warmer with Infinite Controls - 120/208V, 3,400W
Item number  413gahl120ijMFR number  GRAHL-120 120/208 INF
Accessories & Options
Protect Your Product
Customers Also Viewed
Hatco ADJANGLE-D Angle Bracket for Dual Strip Warmers - 4/Set
Add to Cart
Product Overview
  • Infinite controls
  • Comes with mounting tabs
  • Aluminum housing
  • Shatter-resistant incandescent lights
  • 3400W
  • 120/208V
UPC Code:400011497712
Hatco GRAHL-120 120/208 INF Specs
Shipping Weight
40 lb.
Width
120 Inches
Depth
9 Inches
Amps
16.35 Amps
Hertz
60 Hz
Voltage
120/208 Volts
Wattage
3,400 Watts
Control Type
Attached Infinite
Features
Lighted NSF Certified
With Infrared
Light
With Light
Number of Heating Rods
1
Style
Single
Usage
Medium Duty
Hatco GRAHL-120 120/208 INF Details
Great for use on the buffet line or other front of the house applications, this Hatco GRAHL-120 120" Glo-Ray infrared lighted strip warmer is a great way to keep all of your signature menu items hot, fresh, and clearly visible! The pre-focused heat pattern on this high wattage 3400W strip warmer directs heat from a metal-sheathed element to bathe the entire holding surface, maintaining serving temperature for a longer period of time without continuing to cook the food. An aluminum housing eliminates the risk of "sagging" in the middle, and infinite controls provide you with the precise temperature management you need!
Overall Dimensions:
Left to Right: 120"
Front to Back: 9"