Hatco GRAH-132D Glo-Ray 132" Aluminum Dual High Wattage Infrared Warmer with 6" Spacer and Toggle Controls - 208V,
Item number  413gah132d6bMFR number  GRAH-132D 6" 208V
Accessories & Options
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Customers Also Viewed
Hatco ADJANGLE-D Angle Bracket for Dual Strip Warmers - 4/Set
Add to Cart
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Toggle controls
  • 6" spacer
  • Comes with mounting tabs
  • Aluminum housing
  • 6240W
  • 208V
UPC Code:400011514365
Works With
Hatco GRAH-132D 6" 208V Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
73 lb.
Width
132 Inches
Depth
18 Inches
Height
2 1/2 Inches
Amps
30 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
208 Volts
Wattage
6,240 Watts
Control Type
Attached Toggle
Features
NSF Certified Overhead Spacers
Heating Source
Metal Sheathed / Calrod
Infrared
With Infrared
Material
Aluminum
Number of Heating Rods
2
Plug Type
Hardwire
Power Type
Electric
Style
Double
Type
Strip Warmers
Usage
Medium Duty
Hatco GRAH-132D 6" 208V Details
Keep all your signature menu items hot and tasting fresh out of the oven with this Hatco GRAH-132D 132" Glo-Ray dual infrared strip warmer! This high wattage 6240W unit boasts a wide, dual design to cover a greater area, while its pre-focused heat pattern directs heat from a metal-sheathed element to bathe the entire holding surface, maintaining serving temperature for a longer period of time without continuing to cook the food. An aluminum housing eliminates the risk of "sagging" in the middle, and a toggle on/off control makes operation simple!
Overall Dimensions:
Left to Right: 132"
Front to Back: 18"
Height: 2 1/2"
Attention CA Residents:
  • Hardwired
    Hardwired
    This product must be hardwired by a professional; it does not plug into a standard wall outlet.
  • NSF Certified
    NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Need Parts & Accessories?
Show replacement parts and accessories for Hatco GRAH-132D 6" 208V today!
Find Parts for this Item
Resources and Downloads for Hatco GRAH-132D 6" 208V