Hatco GR5AHL-30 Glo-Ray 30" Glossy Gray High Watt Curved Infrared Food Warmer with Remote Infinite Controls and LED Lights - 668W, 120V
Item number  413gr5hl30yaMFR number  GR5AHL-30 120/1 GGRAY
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Great for buffet and serving lines; safe for use over steam tables
  • Sleek glossy gray housing with a narrow, 6" deep footprint
  • Metal sheathed infrared heating elements
  • Remote infinite controls for precise control and long-lasting performance
  • Mounting brackets, 3' conduit, and 5' power leads are included for simple installation
  • 668W, 120V
UPC Code:400012613432
Hatco GR5AHL-30 120/1 GGRAY Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
15 lb.
Width
30 Inches
Depth
6 Inches
Height
3 Inches
Amps
5.6 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
120 Volts
Wattage
668 Watts
Color
Gray
Control Type
Remote Infinite
Features
Decorative Lighted Made in America Narrow Body
Heating Source
Metal Sheathed / Calrod
Infrared
With Infrared
Light
With Light
Material
Anodized Metal
Plug Type
Hardwire
Power Type
Electric
Style
Single
Type
Strip Warmers
Usage
Medium Duty
Hatco GR5AHL-30 120/1 GGRAY Details
Combining the renowned technology of Glo-Ray strip heaters with a stylish curved design, this Hatco GR5AHL-30 Glo-Ray 30" glossy gray high watt curved infrared food warmer is a perfect addition to front of the house applications! It boasts efficient LED lighting to illuminate your serving area with perfect coloring and coverage while minimizing the energy costs associated with comparable incandescent lighting. Great for buffet lines, serving lines, and even safe for use over steam tables, this unit's subtle curves and sleek glossy gray housing provide you with an attractive way to hold your meats, vegetables, fried foods, and other fare at food-safe temperatures. Its metal sheathed infrared heating elements deliver 668W of heating power, while the pre-focused heat maintains safe serving temperatures longer than competitive models without cooking the food or creating unappetizing cold spots.
This elegant strip warmer is controlled via a convenient remote control enclosure that allows the controls to be mounted away from the unit's heat for longer-lasting performance. Its infinite control allows you to adjust temperatures more precisely than with toggle controls so you can provide the perfect amount of heat for the various food offered at your breakfast, lunch, and dinner bar. To make installation as easy as possible, this warmer comes with mounting brackets, a 3' conduit, and 5' power leads. A 120V electrical connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Width: 30"
Depth: 6"
Height: 3"