Hatco GR2SDS-24 Black Glo-Ray Designer 24" Slanted Single Shelf Merchandiser - 120V
Item number  413gr2sds24bMFR number  GR2SDS-24-BLACK
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Two shatterproof incandescent lights per shelf
  • Thermostatically controlled base heats from 185 - 200 degrees Fahrenheit
  • Includes 5 divider rods
  • Attractive designer colors
  • 120V; 820W
UPC Code:400011474560
Works With
Hatco GR2SDS-24-BLACK Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
104 lb.
Width
30 1/4 Inches
Depth
26 11/16 Inches
Height
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
120 Volts
Wattage
820 Watts
Color
Black
Control Type
Thermostatic
Display Case Type
Open Air
Features
Heated Shelves Made in America
Heating Source
Radiant
Installation Type
Countertop
Material
Aluminum / Stainless Steel
Number of Service Sides
2 Sides
Number of Shelves
1 Shelf
Plug Type
NEMA 5-15P
Power Type
Electric
Service Type
Full Service Self Service
Shelf Style
Slanted
Temperature Settings
Adjustable
Type
Merchandisers
Hatco GR2SDS-24-BLACK Details
Showcase delicious wrapped food like breakfast sandwiches, hamburgers, pizza, nachos, and more with the Hatco GR2SDS-24 black Glo-Ray Designer 24" slanted single shelf merchandiser! The unit's sleek aluminum, stainless steel, and tempered glass construction makes a great focal point on any countertop, and it features attractive black color insets (additional colors available upon request). It's perfect for encouraging impulse and point of purchase sales, and customers are able to easily serve themselves thanks to the open front!
The Hatco GR2SDS-24 Glo-Ray Designer single shelf merchandiser stands on 4" legs and requires a 120V electrical connection for operation.