Hatco GR2AL-60D 60" Glo-Ray Designer Double Infrared Strip Warmer with Lights and Remote Controls - 120V, 2,400W
Item number  413gr2al60daMFR number  GR2AL-60D 3" 120V
Accessories & Options
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 2400W
  • Lights illuminate food for guests
  • Holds hot foods at proper temperatures
  • Aluminum housing for superior damage resistance
  • Dual tubular infrared heating element won't dry out products
  • Comes standard with 14" stand
  • 120V
UPC Code:400011924188
Works With
Hatco GR2AL-60D 3" 120V Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
100 lb.
Width
63 1/2 Inches
Depth
17 15/16 Inches
Height
Amps
20 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
120 Volts
Wattage
2,400 Watts
Color
Gray
Control Type
Remote Infinite Remote Toggle
Features
Decorative Designer Model Lighted Made in America
Heating Source
Metal Sheathed / Calrod
Infrared
With Infrared
Light
With Light
Material
Aluminum
Number of Heating Rods
2
Plug Type
Hardwire
Power Type
Electric
Style
Double
Type
Strip Warmers
Usage
Light Duty
Hatco GR2AL-60D 3" 120V Details
Keep french fries, rice, fried chicken, pizza, and more at optimal serving temperatures with this Hatco Glo-Ray GR2AL-60D 60" double infrared strip warmer! Thanks to the built-in 120V lights, your products will be illuminated for your customers. This strip warmer features a double tubular heating element that offers 2400W of power, designed with a pre-focused heating pattern that evenly distributes heat over your products, which keeps them warm without drying them out. This will help the food at your cafeteria, breakfast bar, fast food establishment, or buffet line not only look great, but taste great too!
This unit allows you to choose which remote control will best suit your needs, which offers convenience to both you and your staff. Having a remote option allows easier access to the controls during busy periods of the day, and also ensures that customers don't accidentally adjust the settings as they move through the food line. This durable unit is made with a continuous aluminum housing, which makes it resistant to damage or sagging, and exceptionally easy to clean. A 14" stand comes standard, but other mounting options are available at no additional cost.
Overall Dimensions:
Left to Right: 63 1/2"
Front to Back: 17 15/16"
Height: 3 3/16"
Attention CA Residents:
  • Hardwired
    Hardwired
    This product must be hardwired by a professional; it does not plug into a standard wall outlet.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
What’s the purpose of having a remote control enclosure?
Resources and Downloads for Hatco GR2AL-60D 3" 120V