Hatco GR2AL-24D 24" Glo-Ray Designer Double Infrared Strip Warmer with Lights and Remote Controls - 120/240V, 820W
Item number  413gr2al24dkMFR number  GR2AL-24D 3" 120/240V
Product Overview
  • 820W
  • Comes standard with 14" stand
  • 120/240V
UPC Code:400011923983
Works With
Hatco GR2AL-24D 3" 120/240V Specs
Shipping Weight
48 lb.
Width
27 1/2 Inches
Amps
3.42 Amps
Hertz
60 Hz
Voltage
120/240 Volts
Wattage
820 Watts
Light Duty
Hatco GR2AL-24D 3" 120/240V Details
Keep french fries, rice, fried chicken, pizza, and more at optimal serving temperatures with this Hatco Glo-Ray GR2AL-24D 24" double infrared strip warmer! Thanks to the built-in 120V lights, your products will be illuminated for your customers. This strip warmer features a double tubular heating element that offers 820W of power, designed with a pre-focused heating pattern that evenly distributes heat over your products, which keeps them warm without drying them out. This will help the food at your cafeteria, breakfast bar, fast food establishment, or buffet line not only look great, but taste great too!
This unit allows you to choose which remote control will best suit your needs, which offers convenience to both you and your staff. Having a remote option allows easier access to the controls during busy periods of the day, and also ensures that customers don't accidentally adjust the settings as they move through the food line. This durable unit is made with a continuous aluminum housing, which makes it resistant to damage or sagging, and exceptionally easy to clean. A 14" stand comes standard, but other mounting options are available at no additional cost.
Overall Dimensions:
Left to Right: 27 1/2"
Resources and Downloads for Hatco GR2AL-24D 3" 120/240V