Hatco GR2AHL-54D 54" Glo-Ray Designer High Wattage Double Infrared Strip Warmer with Lights and Remote Controls - 120V, 2,740W
Item number  413g2ahl54daMFR number  GR2AHL-54D 3" 120
Product Overview
  • 2740W
  • 120V lights illuminate food for guests
  • Holds hot foods at proper temperatures
  • Aluminum housing for superior damage resistance
  • Dual tubular infrared heating element won't dry out products
  • Comes standard with 14" stand
  • 120V
UPC Code:400011924553
Works With
Hatco GR2AHL-54D 3" 120 Specs
Shipping Weight
91 lb.
Width
57 1/2 Inches
Depth
21 Inches
Height
3 3/16 Inches
Amps
22.83 Amps
Hertz
60 Hz
Voltage
120 Volts
Wattage
2,740 Watts
Features
Decorative Designer Model Lighted Made in America
With Infrared
Light
With Light
Number of Heating Rods
2
Style
Double
Medium Duty
Hatco GR2AHL-54D 3" 120 Details
Keep french fries, rice, fried chicken, pizza, and more at optimal serving temperatures with this Hatco Glo-Ray GR2AHL-54D 54" double infrared strip warmer! Thanks to the built-in 120V lights, your products will be illuminated for your customers. This strip warmer features a double tubular heating element that offers 2740W of power, designed with a pre-focused heating pattern that evenly distributes heat over your products, which keeps them warm without drying them out. This will help the food at your cafeteria, breakfast bar, fast food establishment, or buffet line not only look great, but taste great too!
This unit allows you to choose which remote control will best suit your needs, which offers convenience to both you and your staff. Having a remote option allows easier access to the controls during busy periods of the day, and also ensures that customers don't accidentally adjust the settings as they move through the food line. This durable unit is made with a continuous aluminum housing, which makes it resistant to damage or sagging, and exceptionally easy to clean. A 14" stand comes standard, but other mounting options are available at no additional cost.
Overall Dimensions:
Left to Right: 57 1/2"
Front to Back: 21"
Height: 3 3/16"
Resources and Downloads for Hatco GR2AHL-54D 3" 120