Hatco GR2AHL-54 54" Glo-Ray Designer High Wattage Single Infrared Strip Warmer with Lights and Remote Controls - 120V, 1,490W
Item number  413gr2ahl54aMFR number  GR2AHL-54 120V
Product Overview
  • 1490W
  • Lights illuminate food for guests
  • Holds hot foods at proper temperatures
  • Aluminum housing for superior damage resistance
  • Single tubular infrared heating element won't dry out products
  • Comes standard with 14" stand
  • 120V
UPC Code:400011922566
Works With
Hatco GR2AHL-54 120V Specs
Shipping Weight
51 lb.
Width
57 1/2 Inches
Depth
11 15/16 Inches
Height
Amps
12.42 Amps
Hertz
60 Hz
Voltage
120 Volts
Wattage
1,490 Watts
Features
Decorative Designer Model Lighted Made in America
With Infrared
Light
With Light
Number of Heating Rods
1
Style
Single
Medium Duty
Hatco GR2AHL-54 120V Details
Keep french fries, rice, fried chicken, pizza, and more at optimal serving temperatures with this Hatco Glo-Ray GR2AHL-54 54" infrared strip warmer! Thanks to the built-in 120V lights, your products will be illuminated for your customers. This strip warmer features a single tubular heating element that offers 1490W of power, designed with a pre-focused heating pattern that evenly distributes heat over your products, which keeps them warm without drying them out. This will help the food at your cafeteria, breakfast bar, fast food establishment, or buffet line not only look great, but taste great too!
This unit allows you to choose which remote control will best suit your needs, which offers convenience to both you and your staff. Having a remote option allows easier access to the controls during busy periods of the day, and also ensures that customers don't accidentally adjust the settings as they move through the food line. This durable unit is made with a continuous aluminum housing, which makes it resistant to damage or sagging, and exceptionally easy to clean. A 14" stand comes standard, but other mounting options are available at no additional cost.
Overall Dimensions:
Left to Right: 57 1/2"
Front to Back: 11 15/16"
Height: 3 3/16"
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Resources and Downloads for Hatco GR2AHL-54 120V