Hatco GR2AH-42D 42" Glo-Ray Designer High Wattage Double Infrared Strip Warmer with Remote Controls - 240V, 1,900W
Item number  413gr2ah42ddMFR number  GR2AH-42D 3" 240V
Product Overview
  • 1900W
  • Comes standard with 14" stand
  • 240V
UPC Code:400011923716
Hatco GR2AH-42D 3" 240V Specs
Shipping Weight
66 lb.
Width
46 Inches
Amps
7.9 Amps
Hertz
60 Hz
Voltage
240 Volts
Wattage
1,900 Watts
Medium Duty
Hatco GR2AH-42D 3" 240V Details
Keep french fries, rice, fried chicken, pizza, and more at optimal serving temperatures with this Hatco Glo-Ray GR2AH-42D 42" double infrared strip warmer! This strip warmer features a double tubular heating element that offers 1900W of power, designed with a pre-focused heating pattern that evenly distributes heat over your products, which keeps them warm without drying them out. This will help the food at your cafeteria, breakfast bar, fast food establishment, or buffet line not only look great, but taste great too!
This unit allows you to choose which remote control will best suit your needs, which offers convenience to both you and your staff. Having a remote option allows easier access to the controls during busy periods of the day, and also ensures that customers don't accidentally adjust the settings as they move through the food line. This durable unit is made with a continuous aluminum housing, which makes it resistant to damage or sagging, and exceptionally easy to clean. A 14" stand comes standard, but other mounting options are available at no additional cost.
Overall Dimensions:
Left to Right: 46"
Front to Back: 21"
Resources and Downloads for Hatco GR2AH-42D 3" 240V